1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Zdrowe grzechy - o przyjemności słów kilka

Efektem oddawania się przyjemnościom jest zdrowe życie i poczucie szczęścia. Czy na ten temat musieli napisać książkę psycholog i lekarz? Chyba tak, bo nie umiemy tak po prostu „grzeszyć”. Jakie grzechy są zdrowe?

W powodzi zbawczych wskazówek – obojętnie, czy dotyczą odżywiania, aktywności fizycznej, farmakoterapii czy zwalczania stresu – pomija się zazwyczaj istotną rolę przyjemności.

Jak żyć, aby utrzymać się w jak najlepszej formie, odrzucając przy tym zbiór mitów, fałszywych przekonań i przesądów stojących na drodze do zdrowia? Otóż wszyscy ludzie, za sprawą zasady przyjemności, mają wrodzoną skłonność do rzeczy, które przynoszą korzyści zdrowotne – takiej tezy bronią autorzy książki „Zdrowe grzechy” – psycholog Robert Ornstein i lekarz David Sobel. Przedstawiają oni wiele argumentów na to, że najzdrowsi są ludzie lubiący przyjemności, poszukujący przyjemności i stwarzający sobie okazje do przyjemności. Przekonują, że pozytywne nastawienie i miłe przeżycia - od sauny po sjestę, od czekoladek po działalność dobroczynną – nie tylko cieszą, lecz także sprzyjają zdrowiu. Wzmacniają układ odpornościowy, pomagają w depresji i uśmierzają ból..

Ewolucja wyposażyła nas w potrzebę przyjemności, aby zapewnić przetrwanie gatunku. Najskuteczniejszy sposób, aby skłonić jednostkę do zachowań sprzyjających zdrowiu i przedłużaniu życia, to uczynić te zachowania miłymi. Drogi nerwowe błyskawicznie przewodzą miłe wrażenia do mózgu. Dzięki ewolucji działania sprzyjające zdrowiu są biologicznie powiązane z pozytywnymi wrażeniami – z odczuwaniem radości. Choć we współczesnym świecie zdarzają się od tego wyjątki, przyjemne doznania związane z jedzeniem, seksem, pracą, posiadaniem rodziny i przyjaciół są naszym wrodzonym przewodnikiem ku zdrowiu.

Tymczasem większość z nas myśli, że przyjemności szkodzą, a zdrowe życie jest nudne, wymaga surowej dyscypliny i rezygnacji z uciech. „Podkreślając znaczenie miłych wrażeń zamiast umartwiania się, Ornstein i Sobel zachęcają, żebyśmy spojrzeli na podstawowe aspekty ludzkiej egzystencji - jak jedzenie, picie, odpoczynek, praca, a także wschody i zachody słońca - w nowym, pokrzepiającym świetle.” -  Los Angeles Times Book Review

"Zdrowe grzechy" O tym jak sobie odpuścić i nie mieć wyrzutów sumienia

autorzy: Robert Ornstein, psycholog, neurofizjolog, pisarz. David Sobel, M.D. regionalny dyrektor ds. medycyny prewencyjnej w największym na świecie konsorcjum medycznym Kaiser Permanente.

Wydawnictwo Czarna Owca

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze