Zorganizuj się

Planuj karierę, rób listy zakupów i pomysłów na spędzanie wolnego czasu, spisuj swoje cele i realizuj je krok po kroku. Po co? Żeby być szczęśliwszą!
– Brak planowania jest planowaniem klęski – twierdzi Brian Tracy, ekspert w dziedzinie zarządzania i rozwoju zawodowego. – Plan zawsze można zmienić. Ale jeżeli nie masz planu, nie masz czego modyfikować – dodaje dr Rafał Albiński, psycholog poznawczy ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Dominique Loreau, francuska autorka poradników, zafascynowana filozofią zen, przekonuje, że planowanie to jeden z najskuteczniejszych pomysłów, by uprościć i wzbogacić egzystencję.

Jeśli więc w nadchodzącym roku postanowiłaś wreszcie skutecznie i na zawsze uporządkować swoje życie – świetnie się składa, bo postanowiliśmy ci w tym pomóc.

Trzy ogrody i jeden komplet narzędzi

Jeżeli ciągle masz do siebie pretensję, że w pracy z niczym nie zdążasz, nie masz czasu na sport, a w domu przewracasz się o własne buty; gdy z zazdrością patrzysz na koleżanki, które nie dość, że świetnie wyglądają, to jeszcze robią studia podyplomowe, biegają maratony i mają grzeczne i zadbane dzieci – to znak, że w twoim życiu nadszedł czas na gruntowne porządki. Musisz wyrzucić stare nawyki i przekonania, przewietrzyć swoje priorytety i poustawiać pracę, dom, dzieci, męża i… siebie na właściwym miejscu. Miłosz Brzeziński, trener biznesowy i osobisty, porównuje to, co masz zrobić, do pracy ogrodnika, który ma pod swoją opieką trzy ogrody i tylko jeden zestaw narzędzi. Te ogrody to Praca, Dom, Ja. Każdy istotny i każdy wymagający poświęcenia uwagi. Ale czy można wszystkie trzy utrzymać na najwyższym poziomie? Nie, bo to nierealne, ale każdy można utrzymać na poziomie jako takim. – Używam tej metafory, bo niezależnie od tego, jak często bywamy w ogrodzie, to i tak coś w nim urośnie. Raz będzie bardziej eleganckie, a raz mniej. Warto dbać, by nasze ogrody były miłe dla oka i przytulne. I nie zaniedbywać żadnego z nich – tłumaczy Brzeziński i dodaje: – Jeśli ktoś będzie się przez cały czas zajmował rodziną i domem, a zupełnie zaniedba swoje zdrowie, to za jakiś czas może pójść do lekarza z bólem głowy czy brzucha, ale będzie już za późno.

Artykuł pochodzi z archiwum magazynu SENS

ZOBACZ AKTUALNE WYDANIE »