Zostań lato na rok

123RF.com

Oto nowe zastosowanie wakacji. Nie pozwalamy im przeminąć, korzystamy z ich dobroczynności w codziennym życiu. Poniżej instrukcja obsługi.

reklama

Zachować energię z lata

W pracy powitanie z komputerem: ze skrzynki mailowej wypada 250 wiadomości, wszystkie na ciebie wrzeszczą. Powiedz im, że znasz funkcję „Usuń”… Nie, nie, to żart – po prostu się nie poddawaj. Ocal w sobie wakacje i zasoby energii z lata. To możliwe – słońce, relaks i wspomnienie pięknych pejzaży można przywoływać w codziennym życiu.

Psycholog biznesu Katarzyna Korpolewska radzi, by po pierwsze, zaakceptować to, że wakacje się skończyły. To normalne, że powrót do zwykłego rytmu pracy zajmie kilka dni. Nie należy się poddać presji hasła: To czeka na mnie od dwóch tygodni – muszę to zrobić na rano. Ruszaj do pracy, ale pamiętaj, by każdego dnia zrobić sobie maleńkie wakacje.

Kilka ważnych zasad:

  • Biurko stało się teraz centrum świata? Trzeba je czasem opuścić, by pooglądać widok za oknem albo przespacerować się wokół budynku. Postaw sobie na biurku najfajniejszą fotkę z wakacji.
  • Pamiętaj o przerwach – kilku dosłownie pięciominutowych pauzach. Z każdą godziną nieprzerwanej pracy efektywność człowieka maleje.
  • Przerwę na lunch wykorzystuj na rzeczywisty relaks. Rozmowy o nowym projekcie i telefony od klientów zakazane. Natomiast wspominki z wakacji – jak najbardziej wskazane.
  • Co pożera energię? Stres. Nie pozbędziesz się go całkiem, ale… Stosuj niekonwencjonalne chwyty. Stoisz rano w korku spóźniony na ważne zebranie? Zamiast wyliczać w głowie nieszczęścia, które z tego wynikną, poszukaj drzew, parku, zieleni. Zatrzymaj samochód przy najbliższym skwerze i idź na krótki spacer. To tylko pięć minut, ale działa.

Powrót do przeszłości

Artykuł pochodzi z archiwum magazynu SENS

ZOBACZ AKTUALNE WYDANIE »