Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
5 sierpnia 2015 in Psychologia by redakcja

Samotność – wróg czy przyjaciel?

Czy samotność oznacza coś negatywnego? Czy bycie sam na sam ze sobą jest w ogóle możliwe w dzisiejszym świecie?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

„I nawet, kiedy będę sam, nie zmienię się, to nie mój świat…”

„Długość dźwięku samotności”, Myslovitz

Często nie potrafimy odciąć się od świata zewnętrznego, a naszą głowę nieustannie zaprzątają myśli związane z codziennością, obowiązkami, przeczytanym artykułem w porannej prasie, myślą o nowym zdjęciu z wakacji, które znajomy właśnie wrzucił na Facebooka… Robimy karierę, wyznaczamy sobie nieustannie nowe ambitne cele, żyjemy z dnia na dzień, czas wolny wypełniając jedynie nic nieznaczącymi rozmowami, imprezami, szukaniem na siłę towarzystwa i rozrywki.

Nie podpisuję się pod określeniem samotności jako złej. Rzeczywiście wielu ludzi nie potrafi sobie poradzić z samotnością. Czują, że cierpią i natychmiast chcą ją zamienić w nawet powierzchowne bycie z innymi ludźmi lub też „zagłuszyć” na wiele różnych sposobów takich jak choćby intensywna aktywność fizyczna, imprezowanie czy oglądanie telewizji przez długie godziny. – komentuje psychoterapeutka Ewa Kaczorkiewicz.

Nie bój się samotności!

Przebywanie jedynie we własnym towarzystwie może być bardzo budującym doświadczeniem. Pierwszym krokiem do tego, by lepiej poczuć się w tej sytuacji będzie przede wszystkim zaakceptowanie tego stanu. Czasem samotność pozwala przemyśleć wiele ważnych spraw i nabrać dystansu do siebie samych i codzienności. Nagle odkryjesz, że masz czas tylko dla siebie, a to współcześnie ‘dobro luksusowe’. To moment na tzw. zresetowanie się, ucieczkę od pośpiechu, przymusu i zewnętrznych impulsów, które zagłuszają często Twoje prawdziwe odczucia i potrzeby.

Jednak nie ma to być ucieczka od problemów czy też od samego siebie. Wręcz przeciwnie powinna to być podróż w głąb siebie, spotkanie ze swoimi emocjami i myślami – konfrontacja, która pomoże Ci w lepszym poznaniu tego, czego pragniesz, oczekujesz i czego być może się lękasz.

Strony: 1 2


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI