Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
20 lipca 2015 in Psychologia by Renata Mazurowska

Skąd się bierze poczucie winy u kobiet?

Brytyjski dziennik „Daily Mail” ogłosił, że statystyczną kobietę poczucie winy dręczy średnio 36 razy dziennie! Nawet jeśli te wyliczenia są przesadzone, dowodzą, że obwinianie się to kobieca domena. Czy zawsze mamy powód?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Zastanawiamy się, co powiedzą inni, jak nas oceni matka i czy mogłybyśmy coś ulepszyć, poprawić, zareagować inaczej, trafniej odpowiedzieć…

Psychologowie potwierdzają, że kobiety obwiniają się znacznie częściej niż mężczyźni i częściej szukają akceptacji u innych, zamiast u siebie. Sprawa wbrew pozorom jest poważna, bo poczucie winy potrafi przygnieść i mieć destrukcyjny wpływ na życie. Może prowadzić nawet do depresji i działań autodestrukcyjnych. Z drugiej strony jest ważną informacją, która wskazuje, że zrobiłyśmy coś przez nas same nieakceptowanego lub niezgodnego z normami społecznymi; informacją, która pomaga m.in.budować relacje – i te bliskie, i te społeczne. Bo na przykład brak lojalności, zdrada czy świadome zadanie komuś bólu lub cierpienia nie jest czymś, nad czym powinnyśmy przejść do porządku dziennego. Jeśli czujemy się z tym źle, jeżeli to nas „uwiera”, to jest nadzieja, że poczucie winy przekształcimy w coś bardziej szlachetnego, nie karząc się przez resztę życia, ale też i nie rozgrzeszając zbyt łatwo.

Dlaczego surowo się oceniamy?

Poczucie winy nie zawsze oznacza to samo – niekiedy wynika z dojrzałej oceny sytuacji („zrobiłam coś złego”), a czasem jest spowodowane zbyt emocjonalnym podejściem do życia i do samej siebie, nieprawidłową oceną sytuacji. Dla jednych będzie punktem zwrotnym, od którego może rozpocząć się świadomy rozwój, dla innych kolejną „porażką”, destrukcyjną pułapką samobiczowania, „dokładania” sobie, mechanizmem obronnym, który pozwala nie skonfrontować się z samym sobą.  Poczucie winy może pojawić się wówczas, gdy coś zrobiliśmy, ale także wtedy, gdy czegoś zaniechaliśmy – np. udzielenia pomocy czy wsparcia. I wcale niekoniecznie wtedy, gdy ktoś rzeczywiście tego potrzebował, ale gdy ktoś nam wmówił, że czyjeś potrzeby są ważniejsze od naszych.

– W kreowaniu iluzorycznego poczucia winy przodują kobiety – uważa Beata Markowska, trenerka rozwoju osobistego. – Syndrom matki Polki większości z nas nie jest obcy. Matka Polka przy każdej próbie dania sobie czegoś: wolnego czasu, prezentu czy spotkania z przyjaciółką, popada w poczucie winy. Robi to w trosce o członków rodziny. Zadręczając ich często swoją męczeńską postawą.

Czasem poczucie winy wynika ze wstydu, a niekiedy z niskiego poczucia własnej wartości – i taka skłonność znów częściej przypisywana jest kobietom. Dlaczego? Bo to my same, co potwierdzają badania, myślimy o sobie gorzej, niż myśli o nas cała reszta. Selma Fraiberg, amerykańska psychoterapeutka i psychoanalityczka, która badała m.in. mechanizmy powstawania zdrowego obrazu siebie, uważała, że sumienie u osoby zdrowej wytwarza poczucie winy współmierne z występkiem, co chroni ją przed popełnianiem kolejnych błędów, natomiast u osób neurotycznych działa tak, jakby w osobowości człowieka mieściła się kwatera gestapo; bezlitośnie tropi ono każdą niebezpieczną (czasem tylko potencjalnie) myśl, każdy najmniejszy zawiązek takiej myśli, oskarża, grozi, poddaje bezterminowym torturom, by wywołać poczucie winy za najbłahsze wykroczenie.Takie poczucie winy ma ten skutek, że zniewolona zostaje cała osobowość.

Strony: 1 2


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI