Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
12 czerwca 2014 in Psychologia by Strefa_Psyche_SWPS

Syndrom mistyfikatora. Dlaczego utrudniasz sobie osiągnięcie sukcesu?

Ludzie przekonani, że nie zasługują na odnoszone przez siebie sukcesy, często martwią się, że to, co właśnie osiągnęli stanowi szczyt ich możliwości i nic więcej w danej dziedzinie nie są w stanie osiągnąć. Takie myślenie czasami znajduje wyraz w działaniach, które rozwój człowieka mogą znacznie spowalniać, a czasem wręcz go hamować. Mam tu na myśli samoutrudnianie, które wydaje się jednym z największych zagrożeń dla ludzi doświadczających „syndromu mistyfikatora” - tłumaczy dr Jarosław Kulbat, psycholog społeczny, SWPS Wrocław.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Jaroslaw Kulbat, fot.SWPS

Samoutrudnianie polega na podejmowaniu działań, które obiektywnie zmniejszają szansę odniesienia sukcesów w realizowanych aktualnie zadaniach. Zachowania tego rodzaju przyjmują różne formy, jednak ich konsekwencje niemal zawsze sprowadzają się do ograniczenia dostępu do zasobów umysłowych czy fizycznych koniecznych do rozwiązania zadania.

Rodzajem samoutrudniania może być więc nadużywanie alkoholu, którego konsekwencje dla kondycji psychofizycznej są zazwyczaj katastrofalne. Rodzajem samoutrudniania jest też prokrastynacja, czyli celowe odwlekanie rozpoczęcia wykonania czy zakończenia działań niezbędnych do realizacji kolejnych etapów projektu.

Ostatecznie brak sukcesu, spowodowany samoutrudnianiem, utwierdza rzekomego mistyfikatora w przekonaniu, że jest wart mniej niż się wszystkim wydaje. Podejrzenia w końcu nabierają konkretnego kształtu, pojawiają się dowody.

Z drugiej strony zwróćmy uwagę, że samoutrudnianie poza tym, że utrudnia osiągniecie sukcesu ma też intrygujące następstwa, gdy sukces mimo wszystko zostanie osiągnięty. Osiągniecie sukcesu pomimo samoutrudniania dla mistyfikatora jest potwierdzeniem podejrzeń odnośnie własnej niekompetencji czy braku zdolności. Tak źle i tak niedobrze.

źródło: strefapsyche.swps.pl


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI