Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
2 września 2015 in Psychologia by Katarzyna Margielska

Sześciolatki w pierwszej klasie

1 września cały rocznik sześciolatków poszedł obowiązkowo do pierwszej klasy. Rodzice, którzy pełni byli wątpliwości czy ich dzieci sobie poradzą, ustawiali się w kolejkach do psychologiczno-pedagogicznych poradni.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

W tym roku naukę rozpoczęło ponad 600 tys. dzieci, w tym prawie 400 tys. sześciolatków.

Rodzice nie mieli już wyboru: chcąc odroczyć pójście dziecka do pierwszej klasy mogli jedynie skorzystać z konsultacji i uzyskać orzeczenie psychologa z poradni psychologiczno-pedagogicznej. Każdy rodzic miał prawo zbadać gotowość szkolną dziecka i wielu z tej możliwości skorzystało. Jakie mogą być jednak konsekwencje dla dziecka, gdy będąc niegotowym podejmie ono naukę w szkole zbyt wcześnie?

Dzieci sześcioletnie intelektualnie są zwykle bardzo sprawne, szybko się uczą i pozornie może wyglądać, że dostosowały się do nowej sytuacji. Z drugiej strony mogą nie być gotowe, żeby samodzielnie poradzić sobie w sytuacjach konfliktowych z udziałem innych dzieci, mogą nie potrafić komunikować swoich emocji, np. poczucia, że są odrzucone w danym środowisku.

– Niedawno zgłosiła się do mnie rodzina z ośmioletnim dzieckiem, które miało nerwicę wegetatywną i problemy z moczeniem. Chłopiec poszedł do szkoły jako sześciolatek. Uczył się bardzo dobrze i wygrywał wszystkie szkolne konkursy. Może niektórzy politycy, czy rodzice myślą, że taki właśnie powinien być i taki jest dla nich wzór ucznia? Jednak badania psychologiczne potwierdzają, że wysoki poziom intelektualny nie jest najważniejszym czynnikiem sprzyjającym szczęśliwemu życiu. Dziecko sześcioletnie jest jeszcze bezkrytycznie wpatrzone w świat dorosłych. Chce się podporządkować zasadom, które widzi. Ten chłopiec w ogóle nie rozumiał, że może nie brać udziału w tych konkursach – tłumaczy Katarzyna Czekierda, psycholog SWPS. – Poza tym takie dziecko nie zawsze potrafi poradzić sobie z konfliktowymi sytuacjami. Dzieci w tym wieku często nie mówią rodzicom, że np. z nikim się nie kolegują. Takie problemy wychodzą po jakimś czasie. Dziecko można uczyć w każdym wieku. Wszystko zależy czego się uczy i w jaki sposób. I czy wyciągając je z domu rodzinnego, nie pozbawia się go możliwości nauczenia się ważnych dla niego na całe życie rzeczy, które najłatwiej, najlepiej i najtaniej jest w stanie posiąść właśnie w rodzinie. Sztuczne serce nigdy nie będzie tak doskonałym narządem jak to które mamy z natury, które jest elementem naszego ciała od urodzenia. Podobnie jest z ingerencją państwa i urzędników w życie obywateli – nigdy nie będzie tak doskonała…

Łazienki z wyżej zawieszonymi umywalkami czy ubikacje niedostosowane do sześciolatków nie są jeszcze tak dużym problemem jak różnice wieku. Jeśli dziecko szóste urodziny będzie obchodziło dopiero w listopadzie, a trafia do klasy, gdzie większość dzieci ma już ukończone 6 lat, a ponadto w klasie znajdują się również siedmiolatki, które nie poszły wcześniej do szkoły – rozpiętość wieku może wynosić nawet 2 lata! Tylko niektóre szkoły, podczas tworzenia pierwszych klas, zastosowały podział na klasy sześcio i siedmiolatków.

– Jeśli wiek metrykalny pokrywa się z umysłowym to przy tej różnicy potrzeby dzieci będą zupełnie inne – komentuje Katarzyna Czekierda. – Można uczyć dzieci w różnym wieku, ale trzeba dostosować do tego cały system edukacji. Montessori np. z założenia grupuje dzieci w różnym wieku. W państwowych szkołach, gdzie są duże klasy, trudno zwrócić uwagę na różnice między dziećmi. W tym kontekście powinno dzieci łączyć się rozwojowo, co oczywiście nie zawsze jest możliwe. Trudno przebadać każde dziecko. Nie bez powodu jednak była wyznaczona granica 7 lat. Dzieci mniej więcej do 7 roku życia mniej są zainteresowane rozwojem stricte intelektualnym, a bardziej interesuje je rozwój w relacjach; mniej nauka „poprzez naukę”, a raczej poprzez zabawę. Dziecko w tym okresie kontynuuje rozwój emocjonalny i społeczny przykładając szczególną wagę do kwestii relacji z opiekunami i rówieśnikami, a mniej rozumiejąc wagę samodoskonalenia poprzez zdobywanie wiedzy o świecie i tzw. umiejętności szkolnych.

Czy rodzic może sam rozpoznać jaka jest gotowość dziecka?

– W pewnym stopniu tak – wyjaśnia psycholog – jeśli potrafi samodzielnie ocenić jego rozwój intelektualny, społeczny i emocjonalny, umiejętności związane z adaptowaniem się do nowych i trudnych sytuacji, zakres samodzielności i niezależności, stopień rozumienia czym jest szkoła i po co się do niej chodzi; jakość własnej relacji z dzieckiem, umiejętność krytycznego myślenia, umiejętność funkcjonowania w grupie bez przemocy – bez konieczności znoszenia przemocy ze strony innych ale również i zadawania jej innym.

Wielu rodziców jest zdania, że wysłanie sześciolatka do szkoły to właściwy krok. Skoro dziecko dobrze radziło sobie w przedszkolu, jest śmiałe, gotowe do podjęcia nowych zadań to dlaczego miałoby nie pójść do szkoły? Tym bardziej, że jego rówieśnicy, koledzy z przedszkola również idą do pierwszej klasy! Dzieci, u których rozwój mentalny i emocjonalny przebiegał szybciej zapewne na tym skorzystają. Dla niektórych będzie to jednak zbyt duży stres i obciążenie.

Ekspert Katarzyna Czekierda: psycholog, psychoterapeuta specjalizujący się w pracy z rodzinami i dziećmi, pracownik CENTRUM BADAN STOSOWANYCH NAD ZDROWIEM I ZACHOWANIAMI ZDROWOTNYMI przy wrocławskim wydziale UNIWERSYTETU SWPS.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI