Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

30 września 2014 in Psychologia by Dorota Hołówka

Szok pourlopowy – jak się odnaleźć w codzienności?

Powroty z wakacji nie są przyjemne. Przyjeżdżamy opaleni, zrelaksowani i wyciszeni – właściwie gotowi na to, aby w końcu otworzyć się na uroki życia. I nagle musimy skonfrontować się z szarą rzeczywistością.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

fot.123rf

Eksperci twierdzą, że nasz organizm potrzebuje przynajmniej 10 dni, by na nowo przyzwyczaić się do zmienionych warunków otoczenia. W Polsce niemal 60 proc. ludzi uważa swoje życie za stresujące – wynika z raportu społecznego Instytutu Flory. To właśnie ta grupa ludzi ma największe problemy z powrotem z wakacji. Do pozostałych 40 proc. zaliczają się ludzie, którzy czują się dobrze zarówno w środowisku rodzinnym, jak i zawodowym. Dla tej grupy powroty z wakacji są dużo łagodniejsze, osoby takie w sposób naturalny odnajdują się w nowych warunkach. Wyniki badania jakości życia Polaków przeprowadzonego przez TNS OBOP pokazują, że z roku na rok czerpiemy większą satysfakcję z życia rodzinnego i zawodowego, częściej ćwiczymy i uważamy, że żyjemy w ciekawym miejscu z perspektywami. Jednak pomimo tych zmian wciąż przeważa grupa osób, którym perspektywa powrotu do rzeczywistości potrafi spędzać sen z powiek pod koniec wakacyjnego wypoczynku i które nie wierzą w możliwość uniknięcia pourlopowego stresu.

Spróbujmy jednak przyjrzeć się różnicom wynikającym ze sposobu życia 60 proc. zestresowanego polskiego społeczeństwa i 40 proc. rodaków zadowolonych ze swojego życia.

Co konkretnie cię stresuje?

Jeśli na myśl o powrocie z wakacji czujesz silny dyskomfort, przyjrzyj się uważnie, na ile twoja codzienna rzeczywistość daje ci poczucie bycia tam, gdzie chcesz, a praca zawodowa – spełnienie i radość. Jeśli doświadczasz istnej traumy na myśl o powrocie do domu, powinien być to dla ciebie czytelny sygnał, że twoje życie należy do niezwykle stresujących. W jaki sposób możesz sobie pomóc?

Na przykład poprzez wyłapanie i uświadomienie sobie, które myśli wywołują u ciebie złe samopoczucie, bowiem to właśnie one są przyczyną trudnych emocji. Kiedy już je namierzysz, przyjrzyj się opowieści, która się za nimi kryje. Jeśli powrót do domu kojarzy ci się ze stresem, może warto sprawdzić, co konkretnie cię stresuje. Gdy będziesz w pełni świadoma tego, co wywołuje niepokój, możesz skupić się na rozwiązaniach.

Strony: 1 2


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI