Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
7 lipca 2015 in Psychologia by Renata Mazurowska

Sztuka zachwytu: jak cieszyć się życiem?

To od nas zależy, jak widzimy świat. Może budzić radość albo przerażać, w zależności od tego, czy kierujemy się miłością, czy lękiem. A gdyby tak na początek spróbować się po prostu nim zachwycić?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Ktoś spyta: Ale jak się zachwycać życiem w udrękach codzienności? Kiedy dni są podobne do siebie, irytują bliscy, w pracy się nie układa… Odpowiedź może się wydać prowokująca – otóż nawet wtedy życie w zachwycie jest możliwe, jeśli tylko tak postanowisz!

– Sztuka zachwytu to coś, co trzeba w sobie rozwijać i pielęgnować – przekonuje Bogusława M. Andrzejewska, psycholożka, doradca życiowy. – Mamy tę umiejętność w sobie jako dzieci, a potem gdzieś ją gubimy w pogoni za mniej ważnymi rzeczami. Warto nauczyć się radości życia i zauważania wokół siebie piękna.

By zachwycić się światem, wcale nie trzeba żyć w dostatku, bo większość rzeczy, które poruszają, mamy za darmo – promienie słońca, śpiew ptaków za oknem, ogród różany w parku… Obcując z muzyką, malarstwem czy kontemplując poezję, spotykamy się ze sobą na najczulszym, najgłębszym poziomie. – Sprawdza się stara prawda, że czasem ubogi człowiek może być bardziej szczęśliwy od milionera – mówi Bogusława M. Andrzejewska. – Ale musi mieć w sobie tę dziecięcą otwartość i prostolinijność. Nie musi jechać na Malediwy i opalać się nad basenem, wystarczy, że w ciepły letni dzień usiądzie na łące pod drzewem i będzie rozkoszował się zapachem nagrzanej słońcem trawy, błękitem nieba, szelestem liści…

O tym, że małe przyjemności są cenniejsze niż złoto, powtarzają wszystkie baśnie. A pomimo to nadal więcej ludzi chce zdobywać pieniądze niż nauczyć się szczęścia.

– Znam takich, którzy zapewnili sobie piękne, ciepłe domy, są zdrowi i nadal nie czują się szczęśliwi – dodaje psycholożka. – Będąc na ich miejscu, non stop byłabym jedną wielką ekstazą, dlaczego więc oni cierpią? Bo nie umieją się cieszyć życiem. Śpiąc w luksusowym łóżku, nie czują jego miękkości. Mają wielkie okna, a nie dostrzegają światła, które przez nie wpływa. Uczę bycia w zachwycie, bo jest o wiele ważniejsze od dostatku. Istotne także, żeby cieszyć się tym, co kupimy za pieniądze. To poczucie szczęścia kreuje dobre zarobki, a nie odwrotnie.

Carpe diem

Jest jeszcze jeden powód, dlaczego warto pielęgnować tę umiejętność. Będzie nam lepiej ze sobą żyć. W zachwycie otwieramy się na piękno i moc wszechświata, dostrajamy do jego pozytywnej energii – a ona nas karmi, wzmacnia. To działa też na głębszych poziomach – umysł uczy się wrażliwości na piękno i łatwiej mu je potem dostrzegać. Zaczyna więc zauważać je częściej, nawet w małych rzeczach. – Wyrabia się nawyk, który ułatwia skupienie się na tym, co dobre i piękne – stwierdza Bogusława M. Andrzejewska. – Odkrywam tę magiczną siłę od lat i sama po sobie widzę, że to działa. Zawsze znajdzie się coś do pokochania, świat jest przecież tak niewiarygodnie piękny!

Przewodnicy duchowi, nauczyciele rozwoju pytają: „Po czyjej stronie jest odpowiedzialność za to, aby żyć dobrze lub bardzo dobrze?”. I podpowiadają: „Bądź zmianą, której pragniesz”. Patrzenie na życie z zachwytem wymaga zaangażowania. Ale nie wymaga specjalnych przygotowań. Zacząć można w każdym momencie. To kwestia decyzji. Kolekcjonuj chwile, zachwycaj się nimi, a zobaczysz, że powodów do zachwytu będzie coraz więcej! Albert Einstein powiedział kiedyś: „Są tylko dwa sposoby przejścia przez życie. Jeden, jakby nic nie było cudem, i drugi, jakby wszystko nim było”. Ty wybierasz.

Renata Mazurowska trener umiejętności osobistych i społecznych, prowadzi treningi grupowe i indywidualne dla kobiet po rozstaniach lub w sytuacji okołorozwodowej pt. „Dobre życie po rozwodzie”, www.wpelnidnia.pl


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI