Toastmasters: przygotuj się do publicznych wystąpień!

Przestępujesz z nogi na nogę, jednocześnie nie mogąc opanować ich drgania. Boli Cię brzuch mimo, że nic nie jadłeś przez cały dzień. Serce bije jak szalone. Masz wrażenie, że za chwilę serce wyskoczy Ci z piersi. Oddychasz płytko. Ręce masz mokre od potu. Zaciskasz je w pięści. Czujesz jak Twoje gardło się zwęża tak mocno, że nie przejdzie przez nie żadne słowo. Nerwowo przełykasz ślinę, a mimo to w Twoich ustach wciąż panuje susza jak na Saharze. Ocierasz pot z czoła. Za chwilę nastąpi Twój blamaż. Wyjdziesz na scenę i nie będziesz mógł powiedzieć ani słowa. Ale czy tak musi być? Czy mogłeś się lepiej przygotować? Czy wystąpień przed ludźmi można się nauczyć?
Lęk przed wystąpieniami publicznymi towarzyszy większości ludzi, jednak są osoby, które regularnie się spotykają by występować przed innymi. Toastmasterzy, bo to o nich mowa są bardzo specyficzną grupą. Należą do nich zarówno studenci jak i wykładowcy. Kobiety i mężczyźni, 18latkowie i osoby na emeryturze. Lekarze i informatycy. Właściciele firm i osoby bezrobotne. Autorzy książek i matematycy. Profesjonalni mówcy i ludzie, którzy swoje pierwsze i jedyne wystąpienia publiczne realizują w ramach klubu. Co ich łączy? Wszyscy chcą rozwijać swoje umiejętności w przedmiocie przemawiania. Część z nich przychodzi do klubu, by przełamać swoje lęki i obawy. Drudzy by doskonalić swój warsztat. Wszyscy natomiast rozumieją, że by to osiągnąć nie wystarczy trenować jedynie „na sucho” przed lustrem. Do rozwoju niezbędna jest praktyka i informacja zwrotna, a oba te aspekty oferują spotkania klubowe.

reklama

Toastmasters zostało założone w 1924r. w Stanach Zjednoczonych. Z jednego klubu w mieście Santa Ana w Kalifornii po 90 latach stało się prężnie działającą organizacją obecną w 126 krajach na świecie. Zrzesza obecnie przeszło 300 tysięcy członków, którzy działają w niemal 15 tysiącach klubów. Szacuje się, że łącznie przez wszystkie lata działalności do Toastmasters International należało ponad 4 miliony członków. Celem tej organizacji non profit jest rozwijanie kompetencji swoich członków w obszarze komunikacji, wystąpień przed ludźmi, jak również w zakresie cech liderskich.

Toastmasterzy trenują swoje umiejętności głównie na cotygodniowych spotkaniach swoich klubów w trakcie których pełnią określone role. Każdy nowy członek organizacji rozpoczyna od równoległej realizacji projektów z podręczników Kompetentnego Lidera oraz Kompetentnej Komunikacji. Pierwszy z nich skupia się na cechach pożądanych w obecnym świecie – umiejętności oceniania i dawania informacji zwrotnej, zarządzania ludźmi oraz sobą w czasie. Drugi podręcznik natomiast traktuje o podstawach przemawiania publicznego. Po zrealizowaniu 10 projektów z niego mówca wybiera swoją drogę, którą chce podążać wybierając 3 spośród 20 tematycznych książek traktujących na przykład o wystąpieniach przed kamerami, z zakresu PR’u, przemówień humorystycznych, czy też technicznych.

Jednak to nie dzięki książkom członkostwo w Toastmasters umożliwia rozwój. Podręczniki są jedynie drogowskazami. Główną zaletą aktywnego uczestnictwa w organizacji jest możliwość wykorzystania książkowej teorii w praktyce na spotkaniach klubowych. Drugim równie istotnym czynnikiem jest informacja zwrotna, która stanowi esencję podejścia tej organizacji do nauki. Na każdym spotkaniu inne osoby mają za zadanie ocenienie wystąpienia pod kątem poprawności językowej, płynności, wypełnienia czasu i mowy ciała. Ponadto wszyscy uczestnicy spotkania starają się ocenić i doradzić mówcom, co Ci mogą zrobić by być jeszcze lepszym. Dla osób, które uważają, że są już gotowe by wyjść poza swój klub i zmierzyć się z innymi, co roku organizowany jest konkurs. Najlepsi mówcy zrzeszeni w organizacji stają ze sobą w szranki walcząc o laur najlepszego mówcy oraz oceniającego.

Chcesz się sprawdzić? Przyjdź na spotkanie w Twojej miejscowości (wyszukać najbliższy klub w Twojej okolicy możesz na stronie http://www.toastmasters.org) i jako gość sam sprawdź jak dużo możesz wynieść z dołączenia do organizacji. Po trzech spotkaniach w roli obserwatora zostaniesz poproszony o decyzję, czy chcesz dołączyć do klubu i rozwijać się w ramach Toastmasters.