Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

group of women resting during cycle ride through park
group of women resting during cycle ride through park

Towarzystwo pomoże Ci odnaleźć motywację

Szukasz sposobu na lepszą motywację do treningów, nauki języka obcego czy zrealizowania projektu? Bodźca, który pomoże ci rozwijać zainteresowania? Najlepszym sposobem okazuje się motywujące towarzystwo.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Uczysz się języków dla siebie, ćwiczysz dla siebie, rozwijasz dla siebie, ale czasem brakuje ci motywacji. – Sposobem na wzmocnienie motywacji jest znalezienie dobrego towarzysza – tłumaczy Wojciech Marciniak, jeden z założycieli portalu umiejętności Skilltrade.org. To portal dla ludzi aktywnych i chcących się rozwijać, który gromadzi już prawie 300 tysięcy osób. Jego użytkownicy umawiają się na wspólną jazdę na rolkach, naukę języków, wyjście do kina czy wypad za miasto. – Dzięki temu, z jednej strony mają z tych aktywności więcej frajdy, a z drugiej – nawzajem się mobilizują. Skoro się z kimś umówiłem, to już nie ma wymówek, muszę iść ten na rower – śmieje się Marciniak.

Sytuację, gdy człowieka stać na więcej w grupie niż indywidualnie, psycholodzy nazywają efektem Kohlera. Tłumaczy się go skłonnością do porównywania się z innymi i w efekcie do wzmocnienia wysiłku, by nie okazać się gorszym. Drugą przyczyną efektu Kohlera jest odpowiedzialność za grupę – świadomość, że od naszego wkładu zależy wspólny sukces, mobilizuje do intensywniejszej pracy.

O tym, że obecność innych osób jest motywująca, świadczy popularność coworkingu, czyli miejsc przeznaczonych do pracy dla freelancerów. Zwolenników coworkingu przyciąga nie tylko idea oddzielenia życia zawodowego do prywatnego, ale również praca w twórczej atmosferze, wśród kreatywnych i przedsiębiorczych osób.

Żeby zapał nie okazał się słomiany, radzi się również, żeby mówić innym o swoich zainteresowaniach i planach. Ta strategia jednak nie zawsze okazuje się korzystna. Peter Gollwitzer, psycholog z Uniwersytetu w Nowym Yorku, wykazał w badaniach, że wyjawianie swoich postanowień nie sprzyja ich realizowaniu, ponieważ wypowiadając je, podświadomie uznajemy je za już wykonane.

Inne badania, z Uniwersytetu Stanford, wskazują natomiast, że wsparcie z otoczenia może prowadzić do dużych i, co najważniejsze, stałych postępów w ćwiczeniach. Badania prowadzone przez rok na ponad 200 osobach pokazały, że systematyczne telefony od osoby, która dopytywała się o tygodniową aktywność fizyczną i motywowała do ćwiczeń, skutkowały zwiększeniem przez badanych tygodniowego czasu ćwiczeń o 78 proc. Dla porównania grupa, która nie otrzymywała motywujących telefonów zwiększyła swoją aktywność fizyczną jedynie o 28 proc.

Kluczem do sukcesu okazuje się w tym kontekście wybór odpowiednich znajomych – dopingujących w wyzwaniach, zachęcających do aktywności i towarzyszących w działaniu. – Ważne, by otaczać się ludźmi, którzy inspirują, sami się rozwijają i zachęcają do tego innych. Nie lubią stać w miejscu. Bo to nie o zwykłą  obecność znajomych chodzi, ale o obecność motywującą. Z takimi ludźmi człowiek może więcej. I chce mu się więcej – komentuje Marciniak. – Wiele prawdy kryje się w przysłowiu „Kto z kim przestaje, takim się staje” – puentuje założyciel Skilltrade.

 


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI