Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
3 czerwca 2016 in Psychologia by Renata Mazurowska

Trening autogenny: jakie daje efekty?

Ma ponad 80 lat, a wciąż jest szeroko stosowany. Jest prosty na tyle, by mógł go wykonać każdy, choćby w domu, chodzi tylko o to, aby się w odpowiedni sposób odprężyć… Metoda przynosi wymierne efekty, i to potwierdzone naukowo.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

To, że stan relaksu, odprężenia wpływa na jakość życia, wiedziano od dawna – wystarczy wspomnieć dwa najstarsze systemy medyczne – Ajurwedę, która ma ponad 7 tysięcy lat, oraz Tradycyjną Medycynę Chińską – 5 tysięcy lat. My, dzieci zachodniej cywilizacji, musimy mieć wszystko zbadane, poparte naukowo – zatem o znaczeniu głębokiego relaksu dla zdrowia zaczęto naukowo mówić dopiero na przełomie XIX i XX wieku. To nie przypadek, że właśnie wtedy stworzono jedną z bardziej prostych, ale i przełomowych dla autoterapii metod – trening autogenny. Jego skuteczność to kolejny dowód na to, że nasze przekonania mają wpływ na zdrowie.

W trakcie ćwiczeń i autosugestii ciało odpręża się i rozładowuje silne napięcia, także w psychice. W konsekwencji trening wzmacnia nie tylko zdrowie, ale i charakter, pomaga pracować nad wytrwałością i konsekwencją, pozwala wziąć odpowiedzialność za własne zdrowie. Poza tym daje ważną umiejętność: wywoływania stanu relaksu „na zawołanie”, co może się przydać w chwilach wyczerpania, zmęczenia, ale także sytuacjach stresowych. Dla osób, które nie potrafią odpoczywać, na początku może to być trudne, ale warto spróbować, by po pierwsze – kontaktować się z własnym ciałem, a po drugie – zrobić coś dla siebie naprawdę dobrego i ważnego.

Samoodprężenie

Autos – z greckiego znaczy „sam”, genesis, genom – czyli powstanie, początek. Trening autogenny to w skrócie trening, w którym jesteś zarówno trenerem, jak i trenowanym. Tę metodę wymyślił w pierwszej połowie XX wieku Johannes Heinrich Schultz, dermatolog, a później także neurolog i psychoterapeuta, pracujący we wrocławskim Instytucie Hipnozy. Skuteczność treningu udowodnił sam, dożywając późnego wieku (86 lat), mimo wątłego zdrowia. Podczas swojej pracy w Instytucie Hipnozy zauważył, że pacjenci stale odczuwali dwa rodzaje doznań: ciężar i ciepło w różnych częściach ciała. Zinterpretował to jako „przełączanie” w wegetatywnym systemie nerwowym. Uznał, że człowiek autosugestią jest w stanie sam przełączać się pomiędzy tymi dwoma stanami. Metodę wypróbował najpierw na sobie, a jej efekty opisał w wydanej w 1932 roku książce „Trening autogenny – samoodprężenie przez koncentrację”. Odtąd jest stosowana z powodzeniem na całym świecie. W swojej pracy wykorzystują ją psycholodzy, psychoterapeuci i trenerzy grupowi, ale najlepsze jest to, że z dobrodziejstwa treningu autogennego może skorzystać każdy w domowym zaciszu.

Strony: 1 2 3


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI