Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
13 sierpnia 2015 in Psychologia by Katarzyna Margielska

W jakich warunkach odpoczywa psychika?

- Najlepszy odpoczynek to taki, który odpowiada zapotrzebowaniu na zdarzenia wokół nas - zaznacza Agnieszka Mościcka-Teske, psycholog SWPS.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Dla jednych wymarzone wakacje to plaża, morze, leżak i dobra książka… czyli cudowny relaks pod parasolem! Inni z kolei potrzebują dużej aktywności, żeby czuć się dobrze; wysiłek fizyczny, wyprawa w nieznane, ciągłe zmiany – to ich żywioł.

Okazuje się, że każdy z nas ma w zasadzie stałą konstrukcję jeśli chodzi o zapotrzebowanie na bodźce, na stymulacje. Ten rodzaj zapotrzebowania jest dla nas charakterystyczne i niezmienny i wynika z naszej reaktywności. Osoby niskoreaktywne potrzebują ciągłych stymulacji, wytrzymują dużą ilość bodźców i wolniej się męczą.

Osoby wysokoreaktywne będą poszukiwać bardziej wyrównanej, jednostajnej stymulacji. Nie oznacza to, że odizolują się od świata na czas urlopu. Mogą np. wynająć sobie domek w górach lub nad jeziorem i jeździć stamtąd na wycieczki. Dłuższy pobyt w zatłoczonym, głośnym mieście zdecydowanie jest nie dla nich. W takich warunkach wysokoreaktywni szybko się męczą i stają się poirytowani. Nie wybiorą oni również sportów ekstremalnych jako formy spędzania czasu, bo „nadmiar wrażeń” może być dla nich wyczerpujący (zamiast pobudzający). Plusem wysokiej reaktywności, która wiąże się z dużą wrażliwością układu nerwowego, jest umiejętność szybkiego reagowania na sytuację.

Zdarza się też, że ktoś na co dzień, w życiu zawodowym, robi coś wbrew sobie, np. ceni sobie ciszę i spokój, a pracuje głównie z ludźmi. Albo jest osobą, która potrzebuje ciągłych urozmaiceń i nowych wyzwań, a wykonuje monotonną pracę przed komputerem. – Warto, żeby taka osoba dobrze zadbała o swój wypoczynek i dostosowała go do swoich potrzeb – zaznacza Agnieszka Mościcka-Teske – Takich osób jest na szczęście zdecydowana mniejszość. Natura jest na tyle mądra, że jeśli ktoś przez dłuższy czas będzie działał wbrew sobie, w końcu odczuje to fizycznie.

Pamiętajmy, że odpoczynek uzależniamy też od typu osobowości. Dlatego introwertycy wybiorą zdecydowanie kontakt z przyrodą, a ekstrawertycy kontakt z ludźmi. Nie warto namawiać za wszelką cenę introwertycznej koleżanki na wyjazd z grupą „znajomych” na Ibizę, gdzie zamierzamy chodzić na imprezy w klubach. Dla niej to będzie prawdziwa „męka”. Poprzez taki brak zrozumienia dla cudzych potrzeb możemy, co najwyżej, popsuć wakacyjną atmosferę…


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI