Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Brak motywacji? – sprawdź jak działa coaching

coaching
123rf.com
14 lutego 2013 in Konkursy, Warsztaty by redakcja
Widzisz, że Twój zapał do pracy zanika. Tematy rozmów koncentrują się na wszystkim, tylko nie na bieżących projektach... Masz problemy z mobilizowaniem się do „pracy na najwyższych obrotach”, szukasz wymówek, żeby nie zająć się pracą… ?

Czasami jakiś projekt porywa nas i wtedy przestajemy odczuwać zmęczenie, a każdy kłopot wydaje się łatwy do rozwiązania. Wtedy cieszenie się pracą jest oczywistością i nawet nie zastanawiamy się nad naszą motywacją.

Kiedy nie ma motywacji, jest…

Zapał do pracy nie jest to stan dany na zawsze i kiedy przychodzi pierwszy moment, kiedy praca przestaje sprawiać satysfakcję trudno zrozumieć co się z nami dzieje. Wtedy pieniądze czy możliwości awansu na chwilę poprawiają samopoczucie, ale nie jest tak, że mogą rzeczywiście zmienić sytuację. Objawami, po których można poznać, że to długotrwały stan, a nie chwilowe obniżenie nastroju to:

  • poczucie marnowania czasu w pracy
  • brak jasnego celu wykonywanych obowiązków
  • praca stała się przymusem a nie wyborem
  • nagłe przekonanie o utracie kompetencji i talentu
  • mogą pojawić się objawy takie jak: bezsenność, ból głowy, zaburzenia apetytu

Przyczyną spadku motywacji może być długotrwały stres w pracy, brak kontroli nad rezulatami pracy (“to nie ma znaczenia co napiszę w tym raporcie, szef i tak zrobi jak mu będzie wygodnie”), rutyna (“znowu muszę pisać tę opinię”) lub przeciążenie obowiązkami (“nie ma możliwości, żebym zdążył z tym wszystkim na czas”).

Motywowanie siebie

Co z tym wspólnego ma coaching? Co obca mi osoba może powiedzieć o mojej motywacji? Rozmowa z coachem to narzędzie do analizy. Skoro kiedyś miałeś motywację, a teraz jej nie masz, to znaczy, że stan zapału do pracy jest dla Ciebie osiągalny. Coaching daje możliwość, żeby przez godzinę, krok po kroku sprawdzić co się stało po drodze i jak do tego wrócić.

Strony: 1 2


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI