Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

zaburzenia-odzywiania-skad-sie-biora
27 maja 2016 in Psychologia by redakcja

Zaburzenia odżywiania – skąd się biorą?

Istnieje wiele rodzajów zaburzeń odżywiania. Są to anoreksja, bulimia, jedzenie kompulsywne, napady objadania się czy zespół jedzenia nocnego. Każde z nich jest jednostką chorobową, którą powinno się leczyć, ale u źródeł wszystkich leżą podobne przyczyny. Należy też pamiętać, że wszystkie z nich są zaburzeniami psychicznymi i najlepszą opcją leczenia jest psychoterapia.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Ciało pod presją

Jedną z przyczyn zaburzeń odżywiania może być presja ze strony rodziców. Każdy rodzic chce, żeby jego dziecko było najmądrzejsze i najładniejsze i nie ma w tym nic złego. Problem rodzi się dopiero, kiedy rodzice na siłę próbują dopasować dziecko do swojego wyobrażenia. Może to rodzić w dziecku przekonanie, że rodzice nie będą go kochać, o ile nie będzie idealne, a w dorosłym życiu przekładać się na przekonanie, że tylko idealni ludzie są coś warci. Może to budzić niechęć do samego siebie i przekładać się na próbę utrzymania perfekcyjnej sylwetki za wszelką cenę.

Z powodu zaburzeń odżywiania cierpią w większości kobiety, a pierwsze problemy zaczynają się manifestować w okresie dojrzewania. Pod wpływem burzy hormonów psychika dziecka staje się jeszcze wrażliwsza i zdarza się, że dziewczynki nie akceptują tego, że ich ciało się zmienia. Pojawia się miesiączka, zaczynają rosnąć piersi i biodra. Anoreksja czy bulimia może stanowić chory sposób na poradzenie sobie z tym „problemem”. Wychudzone dziewczynki nie mają ani bioder, ani biustu, ich sylwetka przypomina sylwetkę dziecięcą lub chłopięcą, a wskutek niedożywienia zdarza się nawet, że przestają miesiączkować.

Kolejną z przyczyn zaburzeń może być presja ze strony rówieśników. Dzieci, które mają problemy z nadwagą są często nieakceptowane w szkole, wyzywane i szykanowane przez kolegów. Jeżeli rodzice w porę nie zauważą problemu i nie zaczną pomagać dziecku w zdrowym zredukowaniu wagi, takie dziecko może zacząć szukać własnego sposobu poradzenia sobie z problemem. Wtedy albo przestaje w ogóle jeść, albo zwraca zjedzone jedzenie, albo wmawiając sobie, że i tak jest gruby i nic z tym nie poradzi, zaczyna się kompulsywnie objadać. Poczucie bycia gorszym i szykanowanym ciągnie się za takimi ludźmi przez całe życie i może powodować problemy psychiczne w dorosłości.

Strony: 1 2


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI