Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123RF.com
123RF.com

Atopowe Zapalenie Skóry u dzieci

Atopowe Zapalenie skóry dotyka coraz większą liczbę dzieci. Ponieważ jest to choroba o bardzo złożonym podłożu, niezwykle ciężko z nią walczyć. Jednak przestrzeganie pewnych zasad i odpowiednia pielęgnacja przynoszą dziecku bardzo dużą ulgę.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

AZS to przede wszystkim choroba przewlekła, o charakterze nawrotowym i o podłożu genetycznym. Układ odpornościowy w odpowiedzi na bardzo mało alergenów reaguje nadmiernym wytwarzaniem przeciwciał, co skutkuje osłabieniem bariery ochronnej skóry i częstymi nadkażeniami bakteryjnymi.

Niestety AZS najcięższy przebieg ma w dzieciństwie, dlatego tak ważne jest wówczas unikanie czynników wyzwalających chorobę. Do takich czynników zalicza się dym papierosowy,zanieczyszczenia środowiska, stres, sierść zwierząt, roztocza, detergenty, owoce cytrusowe,sztuczne i wełniane tkaniny. Atopia ta objawia się suchością i swędzeniem skóry, nietolerancja pokarmową,zaczerwieniem i pękaniem skóry. Towarzyszą jej również plamy skórne, wysięki, pęcherze, wysypki i nietolerancja wełny. Zmiany zazwyczaj umiejscowione są zgięciach kolanowych i łokciowych, na twarzy oraz na szyi.

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia tej choroby jeszcze w czasie ciąży, można zażywać laseczki kwasu mlekowego i unikać pokarmów z dużą ilością konserwantów i glutaminianu sodu. Dla dziecka najbezpieczniejsze jest mleko matki i stopniowe wprowadzanie produktów do jadłospisu.

Pielęgnacja skóry dziecka objętej atopią

Przy pielęgnacji takiej skórę bardzo ważne jest natłuszczanie, nawilżanie i lecznicze kąpiele. Należy unikać detergentów, mydeł i wysuszających żeli, a do kąpieli używać silnie natłuszczających produktów z jak najmniejszą ilością konserwantów i środków zapachowych. Dobre rezultaty przynoszą kąpiele z dodatkiem siemienia lnianego bądź krochmalu.

Przesuszenie skóry nasila objawy choroby, dlatego trzeba dbać o stałe nawilżenie i natłuszczenie zgodnie z zasadą, by na mokre zmiany używać preparatów nawilżających, a  na suche natłuszczających. Ponieważ choroba ta bardzo osłabia barierę ochronną skóry dziecka, czasem

Strony: 1 2


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
Jolanta Kosowska

Wywiad z Jolantą Kosowską – autorką „W labiryncie obłędu” i „Niepamięci”

Jest lekarzem trzech specjalności i pisarką na co dzień mieszkającą w Dreźnie. Dotychczas opublikowała kilka powieści obyczajowych z medycyną w tle, a jej twórczość zyskuje ...
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI