Co powie tata? – ojciec bez skazy i jego mała księżniczka

123rf.com

Obezwładniający miłością, skrajnie pobłażliwy, całkowicie zaangażowany w intelektualne porozumienie i emocjonalnie oddany córce.
Może się wydawać, że marzymy o takim ojcu. Jednak przypadek Marty, opisany przez psychoterapeutkę Olgę Libich, pokazuje ciemniejszą stronę tego typu relacji.

Ojciec. Pierwsza męska postać w życiu kobiety. Jest nauczycielem w akceptowaniu i docenianiu kobiecej natury córki, szczególnie wyraźnej na tle jego własnej inności. Każda z nas ma też w sobie męską stronę, którą jak w lustrze widzi w ojcu. Odwołując się do terminologii jungowskiej, ojciec jest przewodnikiem duchowym, emocjonalnym i intelektualnym na drodze do jej poznania. Dzięki ojcu zyskujemy obraz naszej duszy.

Tożsamość córki w dużej mierze zależy od tego, na ile ojciec wypełnia rolę autorytetu, uczy ekspansji w otaczający świat i dokonywania wyborów. Oprócz wnoszenia porządku, dyscypliny i sprawczości, ojciec uczy dorastającą kobietę szacunku i miłości dla działań twórczych, wrażliwości, empatii i zdolności głębokiego doświadczania uczuć. Relacja z nim stanowi wzorzec nawiązywania bezpiecznej, a także sprzyjającej rozwojowi relacji z mężczyzną. Łagodny, ale zdecydowany; kochający, ale umiejący stawiać wymagania; cierpliwy, ale aktywny. To zredukowane do minimum wyobrażenie pozytywnego ojca. Potencjał zawarty w relacji ojca z córką wydaje się być niewyczerpanym źródłem wiedzy i inspiracji do rozwoju. Realni ojcowie jednak z różnych względów nie są w stanie temu sprostać. Warto więc uczyć się, jak od trudności w relacji z ojcem, a także bólu czy rozczarowania, docierać do źródeł osobistej mocy i pełnego dowartościowania swej kobiecej natury. Obraz ojca stanowi często