Czy dziecko dobrze słyszy?

Czy dziecko ma dobry słuch
123rf.com

Każdy noworodek w Polsce ma badany słuch. Dzięki temu dzieci z wadami słuchu mają takie same szanse rozwoju jak ich zdrowi rówieśnicy. Badania jednak to nie wszystko, równie ważne jest to, czy rodzice potrafią zaobserwować reakcje malucha na dźwięki i mowę.
Dziecko już w brzuchu u mamy słyszy dźwięki dobiegające do niego ze świata, na który wkrótce przybędzie. Najmilszy i najbardziej znany jest mu, oczywiście, głos matki. Potem rozpoznaje głos ojca, rodzeństwa, domowego psa.

Dziecko rodzi się. Przed nim długa droga poznawania świata, pomogą mu w tym dźwięki. Najpierw je pozna, potem zacznie powtarzać. Będzie mówić. Tak rozwinie się dobrze słyszące dziecko. Jak sprawdzić, czy dziecko słyszy? Pomagają w tym badania. Już w drugiej dobie po porodzie w każdym szpitalu w Polsce noworodek ma badany słuch. Badanie to jest nieszkodliwe i całkowicie bezbolesne. Podczas snu dzieciaczkowi do ucha wkładana jest niewielka sonda aparatu, który wyglądem przypomina słuchawkę telefonu. Jeśli wynik jest zły, badanie powtarza się na drugi dzień. Około 5 procent badanych w ten sposób dzieci kieruje się na dalsze badania w jednym z około 60 wyspecjalizowanych ośrodków audiologicznych w Polsce. Kolejne badanie powinno zostać wykonane zanim dziecko nie ukończy drugiego miesiąca życia.

Gdy i to wypadnie niepomyślnie, maluch kierowany jest na jeszcze bardziej szczegółowe badanie, które wykonywane jest podczas głębokiego snu i trwa około godziny. Na uszy dziecka zakładane są słuchawki, do czoła przyklejane elektrody. Podczas gdy w słuchawkach pojawiają się dźwięki o różnej wysokości i natężeniu, specjalne urządzenie rejestruje przepływ fal mózgowych, czyli reakcję dziecka. Jest to miarodajne, obiektywne badanie słuchu konieczne przy diagnozowaniu niemowląt, które nie potrafią jeszcze powiedzieć co słyszą.

Jedynie u 10 proc. dzieci ze złym wynikiem pierwszych badań stwierdza się uszkodzenia słuchu. Mogą je mieć dzieci, których mama w czasie ciąży zaraziła się wirusami toksoplazmozy, różyczki, cytomegalii. Także te, które urodziły się za wcześnie lub w bardzo złym stanie i otrzymały mniej niż 5 punktów w skali Apgar. Zagrożone głuchotą lub niedosłuchem są dzieci, w których rodzinie występują te choroby. W 65 procent przypadków u podłoża wad słuchu leżą czynniki genetyczne, w 30 procentach przyczyny niedosłuchów lub głuchoty nie są znane. Do końca trzeciego miesiąca życia dziecka proces diagnostyczny powinien zostać zakończony.