Dentysta dla dzieci

Gabinet dentystyczny dla dzieci
fot. Silver Dental Clinic

Kolorowe plomby, znieczulające komputery i gaz, który rozwesela. Do tego psycholog pod ręką i zabawa z dentystą. Wybierając gabinet dla dziecka, powinniśmy szukać takiej placówki, która rzeczywiście przystosowana jest na przyjęcie bardzo wymagającego, małego pacjenta.
American Academy of Pediatric Dentistry zaleca, żeby na pierwszą wizytę z dzieckiem do dentysty wybrać się, kiedy to ma zaledwie roczek. Bezwzględnie powinniśmy natomiast wybrać się na pierwszą wizytę z dzieckiem, gdy ma 3 lata.

Jak wybrać gabinet dla dziecka?

Zanim wybierzemy gabinet stomatologiczny, w którym będzie leczyło się nasze dziecko, powinniśmy sprawdzić, czy jest on przystosowany do przyjmowania małego pacjenta. Oszczędzimy w ten sposób dziecku stresu i strachu związanego z leczeniem.

Specjaliści zalecają także, aby pierwszy kontakt dziecka z dentystą nie wiązał się z zabiegiem a tzw. wizytą adaptacyjną. Dobrze jest więc, szukając gabinetu, wybrać taki, w którym organizuje się takie spotkania. W większości placówek są one bezpłatne lub kosztują tyle co zwykła konsultacja (od 50 do 100 zł). Organizuje się je grupowo lub indywidualnie i biorą w nich udział także rodzice. Coraz częściej takie zajęcia u dentysty organizują przedszkola.

– Zanim zaczniemy leczyć malucha, musi on poznać dentystę. Pierwsza wizyta nie może wiązać się z żadnym zabiegiem czy bólem, ale zabawą. Dzięki temu dziecko kojarzy dentystę z zabawą i przyjaznym miejscem, a nie bólem, stresem czy strachem. To ułatwia powrót już na leczenie – mówi lek. stom. Monika Rosa z Silver Dental Clinic w Piasecznie.

Stres u dentysty minimalizują także specjalnie przygotowane gabinety, bardziej przypominające sale zabaw w przedszkolu, niż przychodnię. – Im mniej dentysta kojarzy się dziecku z przychodnią, tym większa szansa, że dziecko nie będzie czuło presji. Stąd też w gabinetach dla dzieci standardem staja się kąciki zabaw, specjalne fotele stomatologiczne w kształcie zwierząt i bajkowy wystrój. Ma to za zadanie rozpraszać uwagę dziecka. Podobnie działają bajki, które w czasie zabiegu dziecko może oglądać na monitorze. Im więcej takich atrakcji u dentysty, tym mniejszą atrakcją staje się sam zabieg – wyjaśnia dentysta.

Otrzymujesz tę wiadomość ponieważ Twój adres został zapisany w naszej bazie osób zainteresowanych informacjami z Wydawnictwa Zwierciadło. aby nie otrzymywać wiadomości z grupy mailingowej Zwierciadlo.pl, wypisz się z niej, odwiedzając ten link