1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Dentysta dla dzieci

 fot. Silver Dental Clinic
fot. Silver Dental Clinic
Kolorowe plomby, znieczulające komputery i gaz, który rozwesela. Do tego psycholog pod ręką i zabawa z dentystą. Wybierając gabinet dla dziecka, powinniśmy szukać takiej placówki, która rzeczywiście przystosowana jest na przyjęcie bardzo wymagającego, małego pacjenta.

American Academy of Pediatric Dentistry zaleca, żeby na pierwszą wizytę z dzieckiem do dentysty wybrać się, kiedy to ma zaledwie roczek. Bezwzględnie powinniśmy natomiast wybrać się na pierwszą wizytę z dzieckiem, gdy ma 3 lata.

Jak wybrać gabinet dla dziecka?

Zanim wybierzemy gabinet stomatologiczny, w którym będzie leczyło się nasze dziecko, powinniśmy sprawdzić, czy jest on przystosowany do przyjmowania małego pacjenta. Oszczędzimy w ten sposób dziecku stresu i strachu związanego z leczeniem.

Specjaliści zalecają także, aby pierwszy kontakt dziecka z dentystą nie wiązał się z zabiegiem a tzw. wizytą adaptacyjną. Dobrze jest więc, szukając gabinetu, wybrać taki, w którym organizuje się takie spotkania. W większości placówek są one bezpłatne lub kosztują tyle co zwykła konsultacja (od 50 do 100 zł). Organizuje się je grupowo lub indywidualnie i biorą w nich udział także rodzice. Coraz częściej takie zajęcia u dentysty organizują przedszkola.

– Zanim zaczniemy leczyć malucha, musi on poznać dentystę. Pierwsza wizyta nie może wiązać się z żadnym zabiegiem czy bólem, ale zabawą. Dzięki temu dziecko kojarzy dentystę z zabawą i przyjaznym miejscem, a nie bólem, stresem czy strachem. To ułatwia powrót już na leczenie – mówi lek. stom. Monika Rosa z Silver Dental Clinic w Piasecznie.

Stres u dentysty minimalizują także specjalnie przygotowane gabinety, bardziej przypominające sale zabaw w przedszkolu, niż przychodnię. – Im mniej dentysta kojarzy się dziecku z przychodnią, tym większa szansa, że dziecko nie będzie czuło presji. Stąd też w gabinetach dla dzieci standardem staja się kąciki zabaw, specjalne fotele stomatologiczne w kształcie zwierząt i bajkowy wystrój. Ma to za zadanie rozpraszać uwagę dziecka. Podobnie działają bajki, które w czasie zabiegu dziecko może oglądać na monitorze. Im więcej takich atrakcji u dentysty, tym mniejszą atrakcją staje się sam zabieg – wyjaśnia dentysta.

Komputer znieczuli, gaz rozweseli

W walce ze strachem malucha pomaga także odpowiedni sprzęt. Jest on w stanie zmniejszyć zarówno stres dziecka związany z leczeniem, jak i ból. W pierwszym przypadku z pomocą przychodzi sedacja, czyli podanie gazu rozweselającego jeszcze przed zabiegiem. Dzięki temu dziecko podczas wizyty u dentysty jest zrelaksowane i lekko oszołomione.

– Sedacja minimalizuje napięcie u dziecka i pozwala dentyście swobodnie podać dziecku znieczulenie i przeprowadzić zabieg.  Pod wpływem sedacji dziecko znajduje się w stanie porównywalnym do upojenia alkoholowego. Jest to metoda całkowicie bezpieczna i zalecana zwłaszcza w sytuacjach, w których strach, płacz i panika dziecka uniemożliwia leczenie. Plusem metody jest także to, że dzieci po sedacji często nie pamiętają samego zabiegu – mówi dentysta.

Ból związany z zabiegiem minimalizuje także komputerowe znieczulenie The Wand, nazywane także „magiczną różdżką” z racji wyglądu. Dzięki niemu z gabinetów udało się całkowicie wyeliminować podawanie znieczulenia strzykawką, przyrządem, które u wielu dzieci wywołuje panikę. – Dzieci znają strzykawkę z wizyt u pediatry i wiedzą, że wiąże się z bólem. Tutaj jej nie mają. Jest za to wydający dźwięki komputer, który stopniowo i precyzyjnie dozuje znieczulenie całkowicie bezboleśnie. Dziecko nie czuje ani ukłucia igły, ani samego podania płynu. Po podaniu znieczulenia nie ma także uczucia odrętwienia twarzy, maluch może normalnie mówić. To bardzo ważne, bo właśnie odrętwienie u wielu dzieci potęgowało jeszcze strach – mówi dr Rosa.

Dobrze jest także zaangażować dziecko w samo leczenie. W wielu gabinetach maluchy mogą dziś same wybierać, jaki chcą mieć kolor wypełnienia. Wszystko za sprawą plomb Twinky Star. – Uczymy dzieci, że nawet wypełnienie zęba, może być niezłą zabawą. Maluch sam decyduje o tym, czy chce mieć niebieską, złotą, pomarańczową czy różową plombę. Dzięki temu zabieg wypełnienia dziury po próchnicy dla dziecka staje się taka samą zabawą, co naklejenie nowego tatuażu na rękę czy przekłucie ucha i założenie pierwszego kolczyka – mówi dentystka.

mat.pras. Silver Dental Clinic

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze