Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

dzieci jedzą za dużo soli i cukru
123rf.com
7 marca 2013 in Zdrowie i pielęgnacja by redakcja

Dzieci jedzą za dużo soli i cukru

90 proc. polskich dzieci w wieku od roku do trzech lat je za dużo soli, 80 proc. oraz za dużo cukru.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Jak podają wyniki badań polskich naukowców, dieta maluchów jest również zbyt uboga w wapń i witaminę D. Powodem jest przyjęcie przez dzieci nawyków żywieniowych ich rodziców.

Co więcej, jedynie połowa dzieci w wieku do trzech lat ma prawidłowy wskaźnik masy ciała. U 12,5 procent z nich stwierdzono niedobór masy ciała, zaś na nadwagę i otyłość cierpi w sumie prawie 28 procent przebadanych dzieci.

Jak można temu zaradzić? Naukowcy radzą rodzicom, by starali się zadbać o jak największe urozmaicenie diety ich dzieci. Powinna być ona lekkostrawna, bogata w warzywa, owoce, produkty mleczne i zbożowe. Jedzenie powinno być nieprzetworzone.

Nadmiar spożywanej soli w tak młodym wieku oznacza rozwój nadciśnienia tętniczego oraz zaburzenia związane z chorobami układu krwionośnego w dorosłym życiu. Zaś nadmiar cukru prowadzi do otyłości.

Badacze podkreślają, jak ważna jest witamina D, która wpływa na gospodarkę mineralną całego organizmu – jej ilość przekłada się na prawidłowy rozwój kośćca. Tymczasem niedobór wapnia w dzieciństwie zwiększa ryzyko osteoporozy w późniejszym wieku.

Jednak wciąż największym problemem jest przekarmianie dzieci, a między posiłkami często rodzice dają im chrupki, słodycze, słodkie owoce. Dzieci nie piją też wody, tylko słodkie soki, a powinno być na odwrót.

Badanie zostało przygotowane przez Fundację Nutricia we współpracy z Instytutem Matki i Dziecka.


Strefa zakupów


bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
Jolanta Kosowska

Wywiad z Jolantą Kosowską – autorką „W labiryncie obłędu” i „Niepamięci”

Jest lekarzem trzech specjalności i pisarką na co dzień mieszkającą w Dreźnie. Dotychczas opublikowała kilka powieści obyczajowych z medycyną w tle, a jej twórczość zyskuje ...
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI