Jak uspokoić płaczące niemowlę?

123rf.com

Niemowlę płaczem próbuje przekazać nam informacje o swoim samopoczuciu, potrzebach, nastrojach. Jak odszyfrowywać różne rodzaje płaczu niemowlęcia i je uspokoić?
Zwłaszcza przy pierwszym dziecku może na początku wydawać się to trudne. Płacz dziecka stresuje nas, wpędza w poczucie winy, pogrąża w bezradności. Matka, która nie potrafi ukoić maleństwa, myśli o sobie że jest złą matką. Bo skoro dziecko płacze, to cierpi, a ona nie potrafi mu pomóc. Pojawia się zniechęcenie, rozżalenie, a nawet złość. Wtedy warto sobie uświadomić, że to że dziecko płacze nie jest niczyją winą. Ani twoją, ani jego. Noworodek od pierwszych chwil na świecie jest osobą, a nawet ma osobowość. Ma swój temperament, potrzeby, indywidualną wytrzymałość na głód, stres. Płacze, nie dlatego że jest niegrzeczne i nie dlatego żeby zatruć nam życie. Płacze, bo ma powód. Płacze, bo chce ci coś powiedzieć, a ty dopiero uczysz się jego języka.

W książce „Język niemowląt. Moja mama mnie rozumie” amerykańskie psycholożki Tracy Hogg i Melinda Blau opisały różne rodzaje płaczu noworodków i małych niemowląt. Jeśli uważnie wsłuchasz się w płacz maleństwa, zaobserwujesz jak się przy tym zachowuje i przede wszystkim będziesz miała zaufanie do swojej matczynej intuicji, bez trudu znajdziesz nić porozumienia ze swoim dzieckiem. Bez słów.

Gdy dziecko chce nam powiedzieć:

1. JEŚĆ!

Płacze, wydając krótkie: „łaa, łaa” lub „lee, lee”, pokasłując przy tym lekko. Oblizuje przy tym usta, wysuwa język, przekrzywia główkę na bok, szukając piersi. Może wkładać piąstkę do buzi. I już wiadomo, że trzeba malucha nakarmić.