Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Jak rozpoznać narkomana
123rf.com
14 listopada 2012 in Zdrowie i pielęgnacja by poprostuzdrowo.pl

Młodzież i narkotyki

Okres dorastania to czas, kiedy człowiek poszukuje nowych doznań, próbuje odnaleźć, zdefiniować siebie, jest ciekawy wszelkich nowości, a przede wszystkim próbuje i kontestuje.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Współczesny świat oferuje szereg możliwości – tych dobrych i tych bardzo złych. Młodzież nie ma ograniczeń w dostępie do wszelkich „dóbr”. Dlatego też nikogo nie powinien dziwić fakt, że jego dziecko może – prędzej czy później – mieć styczność z narkotykami. Mimo wszystkich naszych rad, zasad wpajanych latami, tłumaczeń o złych skutkach zażywania narkotyków wielu młodych ludzi sięgnie po nie w ramach „spróbowania”. Wiek ma niestety swoje prawa, a my możemy albo wierzyć, że „mojego dziecka to nie dotyczy” albo… być czujni.

Powinniśmy zrozumieć, że nawet nasz najmądrzejszy syn czy najukochańsza i cudowna córka w pewnym wieku bardziej ulega wpływom swego otoczenia niż naszym. Dodatkowo buntują się przeciwko wszelkim zasadom i wszystkiego próbują, testują, sprawdzają. Nic nie pomoże dobre wychowanie, jeśli górę weźmie szaleństwo młodości. Miejmy nadzieję, że próbowanie minie z wiekiem i pozostawi dziecku tylko ten tak przez niego pożądany „bagaż doświadczeń”, którego nie zastąpiły mu nasze rady i ostrzeżenia.

Rzeczywiście tak będzie w większości przypadków. Jednak pozostaje ten niewielki odsetek dzieci, które bez naszej uwagi i pomocy mogą zabrnąć za daleko. Tylko dzięki naszej czujności możemy ustrzec je przed uzależnieniem i reagując odpowiednio szybko – uratować ich przyszłość, a może nawet życie. Dlatego nie wahajcie się być „domowymi policjantami” i – z jak największą dyskrecją, ale – jednak sprawdzajcie, obserwujcie, szukajcie. Nie chodzi o to, by dziecko urazić, odstraszyć i okazać mu swój brak zaufania. Chodzi o to, by kochać je mądrze, co niestety tym razem oznacza – kochać, ale nie do końca ufać i ciągle kontrolować. Niestety pełne zaufanie czasem trzeba odłożyć na półkę, dopóki nie skończy się burzliwy okres dorastania.

Co powinno cię zaniepokoić?

Dla większości osób, które nigdy w życiu nie miały styczności z narkotykami, rozpoznanie objawów przyjmowania narkotyków wydaje się wręcz niemożliwe. Jednak tak naprawdę wystarczy dobrze przyjrzeć się swojemu dziecku, by mieć jasność, czy dotyczy go problem narkotykowy, czy udało mu się przed nim ustrzec. Oczywiście, większość wymienionych niżej symptomów psychicznych i emocjonalnych zażywania narkotyków może mieć związek z „objawami” dorastania i ze zmianami, które ono przynosi. Jednak nie łudźmy się zbytnio, jeśli zauważymy u swojego dziecka któreś z nich; jest duże prawdopodobieństwo, że jednak ich powodem są narkotyki. Wtedy najlepiej poszukać specjalisty, który pomoże nam potwierdzić problem i miejmy nadzieję – rozwiązać go.

Czytaj także: Problem z samokontrolą a uzależnienie od narkotyków.

Strony: 1 2 3 4


Strefa zakupów


zwierciadlo-baner

Regeneracja naturalnej płytki paznokcia: Konkurs Indigo Nails

Piękne, zadbane paznokcie są wizytówką każdej kobiety. Dzięki nim czujemy się pewne siebie, kobiece i tym samym mamy ochotę pokazać je całemu światu. Jednak codzienne ...
zaplo-wyprawka-szkolna-tytulowa-01

Powrót do szkoły i przybory szkolne. Jakie macie wspomnienia?

Powrót do szkoły co roku jest wielkim wydarzeniem dla ucznia i jego rodziców. Za kompletowaniem przyborów szkolnych kryje się bowiem coś więcej niż tylko obowiązek.
Newsleter_Header_01

Warsztaty i szkolenia miesiąca

zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI