Moje dziecko jest lunatykiem

Gdy dziecko lunatykuje
123rf.com

Lunatyk (inaczej somnambulik) to osoba, która wstaje w środku nocy i we śnie odbywa różnego typu wędrówki. Zdarza się, że ma oczy zamknięte, czasem też otwarte. Choć wydawać się to może nienaturalne, to na zadawane pytania udzielać może logicznych odpowiedzi, mimo że następnego dnia – zapytana o szczegóły – nic nie pamięta. Ta przypadłość dotyka również dzieci.

Gdy dziecko lunatykuje
123rf.com

Dolegliwość ta związana jest bezpośrednio z niezwykle szybkim przechodzeniem (a w zasadzie przeskokiem) z fazy głębokiego snu do fazy REM (z ang. Rapid Eye Movements) szybkich ruchów gałek ocznych; fazy snu lekkiego, któremu towarzyszą między innymi marzenia senne. Ta zmiana faz jest na tyle zaskakująca dla mózgu osoby śpiącej, że niejednokrotnie nie radzi on sobie z koniecznością tworzenia scen marzeń sennych i z jednoczesnym kontrolowaniem blokowania ośrodka ruchu. W wyniku tego następuje przekazanie pewnych sygnałów nerwowych do mięśni, które po otrzymaniu impulsu wprawiają ciało w ruch.

Lunatykowanie nie musi jednak dotyczyć tylko wędrowania po pomieszczeniu. Dziecko może też usiąść na brzegu swojego łóżka i wykonywać różnego typu czynności, często te, które mają miejsce w ciągu dnia. Zdarza się, że czyta książeczkę, gasi i zapala światło albo zmierza w kierunku kuchni, by coś zjeść. Może udać się do łazienki, w celu kąpieli, może też podejść w kierunku szafy, wyjąć ubrania i zacząć się przebierać… Tak czy inaczej, rano, po przebudzeniu nie będzie pamiętać o wydarzeniach, które miały miejsce w nocy.

Czy istnieją jakieś sposoby, by chronić lunatyków? Co robić, by w nocy nie wyrządzili sobie nieświadomie jakiejkolwiek krzywdy?

Przede wszystkim należy odpowiednio przygotować dziecko do snu. W tym celu warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Podsumowanie dnia. W przypadku młodszych osób można próbować spokojnie z dzieckiem rozmawiać, starać się podsumować dobiegający końca dzień. Próbować tym samym usystematyzować wydarzenia, które miały miejsce w ciągu dnia, przede wszystkim dziecko uspokoić, pochwalić za to, co dobrego zrobiło, za to, co mu się udało. Nie jest jednak w takich przypadkach zalecane czytanie dzieciom przed snem bajek i opowiadań czy też opowiadanie emocjonujących historii. To wszystko może spowodować, że mózg dziecka zamiast się wyciszyć przed snem, będzie miał dodatkowe bodźce do tworzenia obrazów.