Płaskostopie u dziecka

123rf.com

Co to za wada postawy i czy można zapobiegać płaskostopiu? Żeby odpowiedzieć na te pytania potrzebna jest wiedza o rozwoju stóp u dziecka.
Stopy twojego nowo narodzonego dziecka przypominają pulchne bochenki chlebka. Są jeszcze zupełnie niewykształcone, nie mają charakterystycznych wygięć, ani wklęsłości. Gdyby odcisnąć ich ślad na piasku, można by powiedzieć, że maluch ma platfusa. I rzeczywiście: małe dzieci, które nie potrafią jeszcze chodzić, albo dopiero poznają tę trudną sztukę, mają tzw. płaskostopie fizjologiczne (do drugiego roku życia). Nóżki, a dokładniej ich mięśnie, są jeszcze zbyt słabe, by utrzymać ciężar ciała, znajduje się za to na nich dużo miękkiej tkanki tłuszczowej. Z biegiem czasu stopa malca zacznie się dopiero formować i rozwijać. W wieku 3-4 lat pojawi się na niej sklepienie podłużne (wgłębienie na linii palce-pięta), potem poprzeczne. Ostateczny kształt osiągnie, gdy dziecko będzie w liceum (lekarze twierdza, że u dziewczynek następuje to ok. 15-16 roku życia, a chłopców fizycznie rozwijających się, wolniej – ok. 18-20). Dlatego pierwsze kilkanaście lata życia to czas, gdy trzeba szczególnie zadbać o stopy dziecka, by nie dopuścić do powstania wady postawy, np. płaskostopia.Co to jest płaskostopie?

Stopa każdego człowieka składa się ze skomplikowanej konstrukcji kości, mięśni i wiązadeł. Prawidłowo zbudowana opiera się o podłoże trzema punktami: piętą oraz pierwszą i piątą kością śródstopia. Pomiędzy tymi punktami przebiegają dwa podłużne łuki tworzące wysklepienie stopy (linia pięta –palce, tzw. podbicie ) oraz łuk poprzeczny (prostopadły do podbicia). Dzięki nim nasz krok jest sprężysty. Odpowiedni kształt łuków sprawia bowiem, że w czasie chodzenia nasz kręgosłup nie odczuwa wstrząsów, które mogłyby go uszkodzić. Zdarza się jednak, że stopa nie jest prawidłowo uformowana, a jej aparat mięśniowy – niewydolny. Mówimy wówczas płaskostopiu. Cierpi na nią prawie 30 procent małych Polaków.

Płaskostopie polega na obniżeniu i spłaszczeniu sklepienia podłużnego stopy (linia pięta-palce) lub łuku poprzecznego. Wtedy cała stopa przylega płasko do ziemi. Przyczyną tej deformacji mogą być skłonności genetyczne, częściej jednak jest to wada nabyta, spowodowana zwiotczeniem ścięgien lub więzadeł. W dzisiejszych czasach od małego zakładamy dzieciom buty, na dodatek