Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

dziecko przed komputerem
21 września 2012 in Zdrowie i pielęgnacja by Ewa Nieckuła

Siedzący tryb życia groźny dla dzieci

Blisko 76 proc. dzieci spędza czas w domu, siedząc. Odrabiają lekcje, oglądają telewizję albo grają na komputerze.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Ale nadwaga u dzieci to nie jedyny problem, jaki wynika z małej aktywności fizycznej. Najmłodsi, którzy spędzają trzy czwarte swojego czasu wolnego w bezruchu, mają dziewięciokrotnie gorszą koordynację ruchową niż ich bardziej aktywni rówieśnicy. Przy czym ten szkodliwy wpływ jest prawie dwukrotnie większy w przypadku chłopców niż dziewczynek. Dużo gorzej wypadali podczas testów sprawdzających, jak utrzymują równowagę, skaczą na dwóch nogach, przeskakują przez przeszkodę na jednej nodze niż ich równie nieaktywne rówieśniczki.

Lekarze podkreślają, że dzieciństwo to bardzo ważny okres dla rozwijania sprawności niezbędnej dla zdrowia. Siedzenie po całych dniach to nie tylko mniejsza sprawność i nadwaga u dzieci, ale w dalszej konsekwencji także niższa samoocena i więcej niepowodzeń w nauce.

Coraz częściej mówi się też, że oglądanie telewizji i gry komputerowe wydatnie zwiększają ryzyko otyłości w późniejszym wieku. Do rodziców zaś należy wykształcanie dobrych nawyków. Pierwszy krok do aktywnego trybu życia to ograniczanie godzin spędzanych przed telewizorem. Amerykańscy lekarze przeprowadzili badanie na grupie 153 dorosłych osób i 72 nastolatków. Przez rok notowano czas oglądania programów telewizyjnych, dietę oraz poziom aktywności fizycznej. Po ocenie uzyskanych wyników nie było wątpliwości. Skrócenie czasu spędzanego na oglądaniu telewizji pozwala nastolatkom schudnąć i utrzymać zdrową wagę.

Oczywiście zapadanie w kanapę z pilotem w ręku to tylko jeden z elementów życia codziennego sprzyjający tyciu. Dr Simone Frencz, która kierowała badaniem, wymienia także inne zachowania wpływające niekorzystnie na bilans energetyczny organizmu, jak chociażby spożycie słodzonych napojów, słodyczy i słonych przekąsek. Nawet, jeśli każdy z tych „grzeszków” ma niewielki udział w tym, co pokazuje łazienkowa waga, ważna jest indywidualna ocena zwyczajów mogących uniemożliwiać dziecku schudnięcie.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI