Wady postawy u dzieci

Wady postawy u dzieci
123rf.com

Na skutek niewłaściwego trybu życia, krzywizny kręgosłupa zanikają lub się powiększają. Powstają wówczas wady postawy. Mają one znaczny wpływ zarówno na wygląd, jak i na sprawność naszego organizmu.
Obecnie większość dzieci w Polsce ma wady postawy. Dużej części z nich dałoby się uniknąć tylko dzięki przestrzeganiu zasad zdrowego trybu życia. Dlatego, już od najmłodszych lat trzeba uczyć dzieci dbania o zdrowie kręgosłupa i zachęcać do aktywności fizycznej. Co nam grozi?

Ciało dziecka jest stale narażane na działanie wielu szkodliwych dla jego rozwijającego się układu kostno-mięśniowego czynników. Efektem bywają właśnie wady postawy, które, utrwalone, mogą doprowadzić do bardzo poważnych schorzeń kręgosłupa. Wady niewykryte lub niekorygowane poprzez odpowiednie ćwiczenia oraz zmianę nawyków mogą doprowadzić do poważnych schorzeń. Zaburzenia mogą początkowo, nawet przez wiele lat, nie dawać dolegliwości bólowych, ponieważ nieprawidłowości są korygowane przez resztę kręgów. Jednak każda niekorygowana wada postawy będzie się rozwijać i na pewno da o sobie znać w późniejszym wieku.

SKOLIOZA

Kręgosłup, szczególnie dziecka w wieku szkolnym (najczęściej 7-10 lat), w okresie wzrostu i dźwigającego ciężki tornister, staje się podatniejszy na boczne skrzywienie. Plecy tracą symetrię, kręgosłup wygina się i kształtem przypomina literę S.

KIFOZA MŁODZIEŃCZA

Jest zwana też choroba Scheuermanna i zazwyczaj dotyka dzieci w wieku 12-16 lat. Przyczyna choroby może być genetyczna, ale też może tkwić w codziennym nadmiernym przeciążeniu fizycznym, obniżonym napięciu mięśniowym, mogą mieć znaczenie czynniki psychogenne (brak pewności siebie itp.). Widoczne objawy to tzw. garb czyli łukowate wygięcie kręgosłupa w stronę grzbietową. Dzięki interwencji, w postaci m.in. ćwiczeń korygujących, można w znacznym stopniu poprawić ustawienie kręgosłupa i zlikwidować napięcia mięśniowe.

JAK NIE PRZEGAPIĆ PROBLEMU?

Duże znaczenie ma spostrzegawczość rodziców. Dzieci powinny być badane pod kątem prawidłowości postawy od pierwszych tygodni życia. Rodzice mogą obserwować swoje pociechy pod kątem tzw. siedmiu objawów wczesnodziecięcych i skonsultować się z lekarzem jeśli zauważą: skoliozę dziecięcą (odgięcie kręgosłupa w literę S), spłaszczenie klatki piersiowej po stronie wklęsłej oraz skrzywienia i uwypuklenie żeber po stronie wypukłej, asymetryczne spłaszczenie pokrywy czaszki i jednoczesne spłaszczenie miednicy, przykurcze w formie kręczu szyi, ograniczenie odwodzenia uda, przykurcze zginaczy grzbietowych stopy (stopa piętowa), odstawanie jednego ucha w porównaniu z drugim. U dziecka starszego – w wieku przedszkolnym i szkolnym trzeba reagować jeśli zauważy się, że dziecko zaczyna się garbić, czy np. jeden bark ma ciągle ustawiony wyżej w stosunku do drugiego lub któraś z łopatek nieco odstaje.

Czytaj także: Siedzący tryb życia groźny dla dzieci.