Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Dieta dla mlodego sportowca
123rf.com

Zasady żywienia – dieta dla młodego sportowca

Przy uprawianiu sportu znajomość podstawowych zasad żywienia jest bardzo ważna. Młody człowiek ma wiedzieć, jaka ilość kalorii i płynów jest niezbędna dla jego organizmu w ciągu całego dnia. Ważny jest też podział na żywność i napoje spożywane przed ćwiczeniami, w trakcie ćwiczeń i po ich zakończeniu. Kluczowe jest uświadomienie sobie, że nieprawidłowe odżywanie może być przyczyną słabszych wyników sportowych. I to mimo ciężkiej pracy i zaangażowania w treningi.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Dietę dla młodego sportowca muszą przygotować wspólnie rodzice, trener i dietetyk. Obecność rodziców jest niezbędna, ponieważ to oni kupują żywność i przygotowują posiłki dla dzieci. W codziennej diecie posiłki mają być pełnowartościowe, a suplementy mogą być jedynie dodatkiem do takiej diety. O ich ewentualnym stosowaniu musi zadecydować specjalista. Nie mogą zastępować pożywienia!

Zgodnie z zasadami żywienia w diecie dla sportowca muszą znaleźć się wszystkie składniki odżywcze, czyli białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy i minerały. Urozmaicona dieta zapobiegnie chudnięciu lub tyciu, objawom zmęczenia, chorobom, kontuzjom i długotrwałej, często bolesnej rekonwalescencji itp. Należy pracować na tym, by młody sportowiec jadł ze zrozumieniem, czyli obserwował, jak jego ciało reaguje na pożywienie. Każdy posiłek ma mu dostarczyć energii, co powinien odczuć po zjedzeniu.  Jeśli tak nie jest, jeśli jest senny i zmęczony, to znaczy, że albo to, co zjadł mu nie służy, albo należy zmienić połączenia produktów w jednym posiłku.

  • Ważne jest, aby dziennie jeść 3 główne posiłki i 2-3 przekąski. Przerwy pomiędzy posiłkami nie powinny być dłuższe niż 3 lub 4 godziny. Posiłki obfite dobrze jest zjadać na 2-4 h przed wysiłkiem a przekąski na 1-2 h przed wysiłkiem. Wynika to z faktu, że posiłki białkowe docierają do jelit po ok. 4 h po spożyciu a posiłki węglowodanowe już po ok.2 h. Wcześniejsze rozpoczęcie treningu może spowodować  różne objawy niestrawności.

Strony: 1 2 3 4


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI