Zwierzę dla alergika

Zwierzę dla alergika
123rf.com

Kontakt dziecka zwierzęciem jest ważnym czynnikiem w jego rozwoju. Nie tylko uczy akceptacji, ale rozwija również wrażliwość i zdolność zawierania więzi. Niestety, przy wyborze zwierzęcia dla alergika trzeba bardzo uważać.
Jakkolwiek nie pomnoży się listy pozytywów związanych z przebywaniem dzieci ze zwierzętami, problem pojawia się, gdy pociecha jest uczulona na domowego pupila.

Dlaczego zwierzęta uczulają?

Alergia na zwierzęta powodowana jest obronną reakcją organizmu na kontakt z białkowymi antygenami zwierzęcymi. Antygeny te rozpoznawane są przez organizm uczuleniowca jako zagrożenie przez swoją obcość budowy, na skutek czego rozpoczyna się silna reakcja obronna, która wyrządza duże szkody samemu organizmowi. Może objawiać się pod postacią kataru siennego, astmy, pokrzywki, obrzęku lub wyprysków alergicznych.

Białkowe antygeny kryją się głównie w złuszczonym naskórku, ślinie, moczu lub sierści zwierząt. Mają one skłonność do łatwego przenoszenia się, dlatego nawet w mieszkaniach, gdzie zwierząt nie ma, obecne są w kurzu domowym, który gromadzi się na podłogach, miękkich wykładzinach oraz w powietrzu. Dlatego tak ważne jest, aby systematycznie sprzątać otoczenie alergika.

Pamiętać należy, że nie tylko aktywne antygeny mają właściwości uczulające. Również przedmioty z martwych zwierząt mogą pogłębiać ten rodzaj alergii, a zatem wyroby z pierza, wełny, ze skór czy futra powinno się usunąć ze swojego domu.

Czytaj także: Pies w domu

Które zwierzęta uczulają bardziej, a które mniej?

Najsilniejszym z popularnych alergenów zwierzęcych znajduje się w naskórku konia. Jego działanie może być tak intensywne, że osoba uczulona , spacerując ulicą, po której kilka godzin wcześniej przeszedł koń, będzie odczuwała nieprzyjemności związane z alergią.

Spośród zwierząt domowych najbardziej rozpowszechniony jest alergen koci. Utrzymuje się w mieszkaniu, nawet gdy zwierzęcia nie ma w nim od dłuższego czasu. Wśród psów natomiast zdolność do wywoływania uczuleń zależy w dużym stopniu od rasy i jej specyfiki. Psy śliniące się oraz łatwo gubiące sierść częściej powodują uczulenia. Alergenne są również drobne gryzonie: chomiki, świnki morskie i myszy.

Co ciekawe, samice wytwarzają mniej białkowych antygenów niż samce, dlatego warto kierować się tą informacją, gdy planujemy wprowadzić zwierzę dla alergika.