Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
4 lipca 2014 in Psychologia by redakcja

Znajdź swój styl

Czy za zmianą zewnętrzną zawsze idzie ta wewnętrzna? Tak, ale tej drugiej czasem trzeba dopomóc poprzez trening - mówi coach Justyna Krawczyk.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Kim jest style coach?

Najprościej tłumacząc – połączeniem stylisty i trenera rozwoju osobistego. Style coaching traktuje człowieka holistycznie, łączy proces przemiany wewnętrznej i zewnętrznej. Dokonuje drobnych zabiegów, po których kobieta staje przed lustrem i mówi: „To niemożliwe, to nie jestem ja”.

Z reguły zaczyna się od zmiany wizerunku, bo to jest prosty i skuteczny bodziec, który ma pokazać, że wszystko jest możliwe. Tyle że niewystarczający do tego, by stać się szczęśliwym człowiekiem.

Z jakiego powodu przychodzą do pani klientki? Jakie mają potrzeby?

Czasem potrzebują po prostu ekspresowej metamorfozy na wielkie wyjście, a czasem totalnej – całkowitej przemiany zewnętrznej i wewnętrznej. Większość moich klientek pragnie czuć, że już nie muszą kończyć kolejnych studiów, dalej awansować czy być szczuplejszymi. Chcą być w zgodzie ze sobą. Zmiana wizerunku może być dla nich faktycznie startem do nowego życia. Przede wszystkim chodzi o to, żeby każda kobieta poznała swoją wartość. Na przykład niedawno pracowałam z klientką, która codziennie rano stawała przed swoją olbrzymią szafą i nie wiedziała, w co się ubrać. A po jakimś czasie szła na zakupy i kupowała znów to samo. Miała 17 takich samych spódnic i 50 podobnych koszul. Powiedziałam, żeby wybrała trzy ulubione spódnice i koszule i zaczęła je komponować ze sobą. Przy tej okazji zaczęłyśmy rozmawiać i usłyszałam bardzo smutną historię dziewczynki, z której tata nigdy nie był zadowolony. Teraz klientka, już dorosła kobieta, nigdy nie jest z siebie zadowolona. Począwszy od ubrań, poprzez inne sfery. Zaczęłyśmy o tym rozmawiać.

Od czego zaczyna się zmiana?

Wszystko opiera się na prawidłowym zdiagnozowaniu typu sylwetki. Na przykład jeżeli masz szerokie biodra, jeszcze zwiększysz je optycznie, jeśli założysz spodnie z szerokimi nogawkami. A wystarczy dodać sobie trochę objętości w ramionach, żeby zbliżyć się do idealnej sylwetki klepsydry. Można to zrobić, zakładając marynarkę z poduszkami, które równoważą szersze biodra. Mała zmiana, a sprawia, że kobieta zaczyna czuć się atrakcyjnie, a w związku z tym pewniej. Zaczyna myśleć o kolejnych zmianach – o nowej fryzurze, nowej aktywności i w końcu o większych zmianach, np. o nowej pracy. Na początku zwykle proponuję przegląd szafy. Przeciętnie trwa on cztery godziny i polega na przygotowania kilkunastu zestawów i listy zakupowej. Potem udajemy się na zakupy. Wiele klientek decyduje się na szerszą opcję – przemianę wizerunku, podczas której oprócz rozmów i zakupów otrzymują swoją biblię stylu, z którą potem będą mogły chodzić same na zakupy.

Po przemianie zewnętrznej sugeruję sesje coachingowe. Ustalamy cele, które klientka chce osiągnąć. I zaczynamy pracę – poszukiwanie przyczyn złych nastrojów, trudności w związku czy w pracy oraz sposobów ich przezwyciężenia. Czasem przychodzą do mnie kobiety, które nie są gotowe na metamorfozę, chowają się w za dużych czarnych ubraniach. Z nimi zaczynam od coachingu.

Jakie znaczenie ma to, jak wyglądamy?

Przede wszystkim jest to wyraz szacunku do siebie i innych. Jeżeli jesteśmy schludni i zadbani, pokazujemy, że szanujemy siebie i innych. Czujemy się wtedy pewnie i komfortowo. Moim zdaniem powinniśmy dbać o nasz wygląd nawet bez okazji, idąc na zakupy czy po dziecko do przedszkola. Dbajmy o to też po powrocie z pracy do domu. Z kolei, wychodząc do pracy, ubierzmy się elegancko. Będziemy się czuły przygotowane na wszystko. (…)

Justyna Krawczyk licencjonowana style coach, absolwentka Style Coaching Institute w Londynie, www.jakbycsczesliwakobieta.pl 


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI