Zostań esencjalistą. Rób mniej, ale lepiej!

fot.123rf

To coś więcej niż strategia zarządzania czasem. To metodyczne rozpoznawanie najważniejszych rzeczy i koncentrowanie się na najistotniejszych kwestiach. Poznaj teorię esencjalizmu i wprowadź ją w życie, nie tylko zawodowe.
W pracy rozmieniasz się na drobne? Czujesz się przeciążona, a jednocześnie masz wrażenie, że twoje umiejętności są niewłaściwie wykorzystywane? Doszłaś do wniosku, że stajesz się lepsza w coraz mniej istotnych sprawach? Jesteś stale zajęta, ale nieproduktywna? W ciągłym ruchu, ale jakbyś zmierzała donikąd? Jeśli odpowiedziałaś twierdząco na któreś z powyższych pytań, rozważ wstąpienie na drogę esencjalisty.

Jak wydobywać esencję?

Kim jest esencjalista? Kimś, kto nie robi mniej w krótszym czasie, tylko robi właściwe rzeczy. Bo nie chodzi tu wcale o to, żeby robić mniej, ale lepiej, i to w każdej dziedzinie życia. Wiedzę na temat znaczenia tego nurtu w życiu i biznesie przekazuje Greg McKreown, który należy do najpopularniejszych blogerów w serwisie „Harvard Business Review”. Jest Młodym Globalnym Liderem Światowego Forum Ekonomicznego i ma dyplom MBA Uniwersytetu Stanforda. U podstaw stworzonego przez niego esencjalizmu leży przekonanie, że niemal wszystko, co nas otacza, jest szumem. Naprawdę ważnych jest tylko kilka rzeczy. Do ich istoty trzeba dotrzeć drogą zdyscyplinowanego filtrowania szumu. Polega ona na jak najczęstszym zatrzymywaniu się i odpowiadaniu sobie na pytanie: czy inwestuję swoje siły i zasoby w odpowiednie przedsięwzięcia?

Zbyt wiele spraw czy czynności, które mamy wykonać w pracy, wydaje się nam ważnymi. A tak naprawdę, jak twierdzi McKreown, większość z nich jest trywialna. Aby podążać drogą esencjalizmu, należy umieć je rozróżniać – przesiewać opcje i wybierać tylko te naprawdę ważne. Liczy się jak najmądrzejsze inwestowanie czasu i energii tak, by osiągnąć najbardziej wartościowe wyniki poprzez wykonywanie tylko tego, co istotne.

W praktyce oznacza to życie według planu, a nie poddawanie się przypadkowi. Zamiast podejmować decyzje w reakcji na zachodzące wydarzenia, esencjalista eliminuje sprawy trywialne, a następnie usuwa przeszkody, żeby rzeczy o dużym znaczeniu mogły być załatwiane w jasny i przejrzysty sposób. Esencjalizm to systematyczne podejście do poszukiwania punktu najwyższej użyteczności oraz wykonywania najważniejszych zadań niemal bez wysiłku. Droga ta prowadzi do przejęcia kontroli nad dokonywanymi wyborami. Dzięki temu pozwala dotrzeć do sukcesu. Bo jeśli sama nie ustalisz priorytetów w swoim życiu, ktoś inny zrobi to za ciebie. Oto kilka wskazówek, jak odróżnić wiele trywialnych rzeczy od kilku naprawdę ważnych.

Artykuł pochodzi z archiwum magazynu SENS

ZOBACZ AKTUALNE WYDANIE »

Otrzymujesz tę wiadomość ponieważ Twój adres został zapisany w naszej bazie osób zainteresowanych informacjami z Wydawnictwa Zwierciadło. aby nie otrzymywać wiadomości z grupy mailingowej Zwierciadlo.pl, wypisz się z niej, odwiedzając ten link