4 „niewinne” uzależnienia

4 "niewinne" uzależnienia
123rf

Papierosy, alkohol, narkotyki – najczęściej kojarzą się nam z uzależnieniami. Tymczasem i inne, pozornie „niewinne”, długotrwałe nawyki mogą nas doprowadzić do poważnego w skutkach uzależnienia.
American Society of Addiction Medicine opracowało szerszą niż dotąd definicję uzależnienia. Poniżej znajduje się krótka lista rzeczy, które wielu z nas pije, je czy regularnie praktykuje, a mogą one doprowadzić do uzależnienia.

1. Kofeina

Kofeina jest stymulantem, który naturalnie występuje w kawie, herbacie i roślinie yerba mate. Jest także dodawana do wielu produktów konsumpcyjnych, w tym: napojów gazowanych, „energetycznych”, słodyczy. Regularne zażywanie kofeiny (nawet pół filiżanki kawy dziennie) może rozwinąć się w uzależnienie. Objawy po odstawieniu kofeiny to: bóle głowy, drażliwość, nudności i zmęczenie. W przeważającej części skutki uzależnienia są łagodne, choć zdarza się tak przyśpieszone tętno, że konieczna jest pomoc lekarza.

2. Fast foodowe przekąski

Obrazowanie mózgu pokazuje, że przetworzony cukier i tłuste pokarmy uaktywniają te same obszary, co zażywanie heroiny, opium i morfiny. Innymi słowy, cukier i tłuszcz zwłaszcza połączone z mąką pszenną i solą mogą spowodować uzależnienie. Od sałaty nie uzależnimy się, natomiast od ciastek, chipsów, batoników, lodów, hamburgerów – tak.