Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

5 sposobów, żeby lepiej poznać siebie

fot.123rf
9 grudnia 2016 in Zrozumieć siebie by redakcja-2
Kiedy znasz siebie, wiesz czego chcesz. Wiesz, co sprawia, że jesteś szczęśliwa i spełniona. Jakimi sposobami można siebie lepiej poznać?

1. Medytuj

Kiedy regularnie medytujesz, jesteś w stanie uspokoić swój umysł i zwiększyć codzienne poczucie wewnętrznej równowagi i spokoju. Medytacja jest też okazją, żeby poczuć swoje stłumione emocje. Czujemy dopiero w bezruchu.

2. Odkryj na nowo swoje wartości

Ważne jest, żeby mieć świadomość swoich podstawowych przynajmniej wartości. Dlaczego? Bo dobrze jest, jeśli nasze życie je odzwierciedla. Wartości są jak kompas w codziennym życiu. Bez nich jesteśmy zagubieni, wówczas nie ma przestrzeni za spotkanie ze sobą, bo żyjemy w chaosie.

3. Zrezygnuj z oczekiwań

Oczekiwania zazwyczaj pochodzą ze społecznych czy rodzinnych uwarunkowań, nie z naszego wnętrza, prawdziwej istoty. I tak naprawdę blokują poznanie siebie. Gdy rezygnujemy z oczekiwań wobec innych ludzi czy świata, pozwalając życiu biec swoim torem, i my odzyskujemy wolność. Oraz siebie.

4. Zrezygnuj z oceniania innych

Kiedy jesteśmy skoncentrowani na innych ludziach, tracimy z oczu siebie. To częsty mechanizm obronny – obwinianie czy analizowanie psychiki bliskich osób. Wydaje się nam, że to chroni od dotknięcia wnętrza pełnego zranień.

5. Dbaj o swoje samopoczucie

Poznasz siebie, kiedy będziesz umiała się zrelaksować. Między jednym a drugim oddechem zrobionym w ciszy i spokoju, możesz spotkać się ze sobą prawdziwą. Prędzej poznasz się podczas samotnego spaceru po lesie niż podczas codziennej krzątaniny bez wytchnienia. A dopiero poznanie siebie, a nie osiąganie, umożliwia satysfakcjonujące życie.


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI