1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Alfabet pozytywnych emocji – K jak kłamstwo

123rf.com
123rf.com
K jak KŁAMSTWO – wypowiedź zawierająca informacje niezgodne z przekonaniem o stanie faktycznym. Bardzo prostą definicję podaje Stanisław Jerzy Lec:„Kłamstwo nie różni się niczym od prawdy, prócz tego, że nią nie jest”.

Gdy kłamiemy, nasz organizm ma za zadanie zataić prawdę, ale odczuwa z tego powodu dyskomfort. Dlatego, aby łatwiej zorientować się, czy nasz rozmówca mówi prawdę - „wsłuchajmy” się w mowę ciała.

</a>

Kłamiącego zdradzić może przyspieszony puls, chęć podrapania się, ponieważ podczas tego procesu w ciele powstaje specyficzny rodzaj napięcia. Inną charakterystyczną oznaką jest zaczerwieniona twarz. Często osoba kłamiąca ucieka wzrokiem w prawą stronę, gdy zaś mówi prawdę – w lewą. Wprawdzie wytrawny kłamca potrafi kłamać prosto w oczy, ale początkujący i niedoświadczony będzie miał rozbiegany wzrok oraz zwężone źrenice. To wszystko może się przydać domowym detektywom amatorom.

Ludzie kłamią, by osiągnąć określoną korzyść: materialną, społeczną lub polityczną i aby osiągnąć zamierzony cel, np. sprzedawca towaru czasem posługuje się kłamstwem, zatajając przed nami jego wady. Kłamie się także, by podnieść swoją wartość w oczach innych lub aby uchronić kogoś od cierpienia, zazdrości, zranienia.

O ile pierwsze z wymienionych motywów są naganne, o tyle te ostatnie mogą być dyskusyjne. Czy bezgraniczna szczerość jest zawsze właściwa? Przecież, aby komunikować się na poziomie emocjonalnej prawdy, musimy brać pod uwagę emocje drugiego człowieka.

Wyobraź sobie, że idziesz na spotkanie a tu ktoś wypala bez ogródek: „ Ojej!cchyba masz nadwagę i jest Ci fatalnie w tym kolorze.”

Tak zwana inteligencja emocjonalna to nic innego jak odpowiednio rozwinięte umiejętności społeczne, takie jak: empatia, asertywność, zdolność tworzenia więzi. Niekiedy więc unikamy szczerych odpowiedzi i zastępujemy je półprawdą, a nawet tak, tak… kłamstwem. I czasem jest to uzasadnione…

Jeśli chcesz komunikować się szczerze, a zarazem tworzyć dobre relacje - zadaj sobie pytania:

  • Czy moja szczerość służy konstruktywnym celom?
  • Czy osoba, która usłyszy moje słowa, poczuje się zmotywowana?
  • Czy negatywną treść mogę przekazać w nieraniącej formie?
Jeżeli odpowiedzi brzmią NIE, to oprócz szczerości i kłamstwa masz jeszcze trzecie wyjście z sytuacji. Możesz powstrzymać się od komentarza.

Czytaj

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze