Ćwiczenia fizyczne czynią mądrym

Ćwiczenia fizyczne czynią mądrym
123rf

Z badań wynika, że regularne ćwiczenia fizyczne znacznie zwiększają funkcje poznawcze mózgu.
Podczas badań grupa uczestników przez 4 miesiące poddana była intensywnemu treningowi fizycznemu. Po tym czasie szczegółowo zbadano różnice w ich funkcjach poznawczych mózgu. Przyjrzano się zdolności kreatywnego myślenia, przypominania sobie faktów i podejmowania szybkich, trafnych decyzji. – Te wszystkie funkcje poprawiły się znacząco – powiedział dr Martin Juneau, dyrektor Montreal Heart Institute, który prowadził badania. – Ludzie, którzy regularnie ćwiczą, twierdzą że ich umysł działa sprawniej, szybciej myślą, bardziej trzeźwo patrzą się na rzeczywistość.

Tymczasem badania grupy osób z nadwagą i nieaktywnych w wieku około 50 lat, pokazały, że ich funkcje poznawcze nie są tak dobre jak osób ćwiczących. Udowodniły to neuropsychologiczne testy. Poza tym ich wydolność serca i przepływ krwi do mózgu nie były zadowalające. Również ta grupa ćwiczyła przez 4 miesiące (rower stacjonarny i trening siłowy). Po tym czasie waga, masa tkanki tłuszczowej i obwód pasa zmniejszyły się. Zdolność do wykonywania ćwiczeń wzrosła o 15 proc.

I co ważne – funkcje poznawcze b mózgu również się poprawiły. – To pocieszające wiedzieć, że można poprawić stan swojego ciała a także mózgu poprzez ruch – podsumował badania Juneau.

Źródło: Heart and Stroke Foundation of Canada

Jak często ćwiczyć? – TUTAJ