Czego się boimy? (cz. 1)

Czego się boimy?
123rf

Friedemann Schaub jest lekarzem, specjalizującym się w kardiologii i biologiem molekularnym, który wiedzę medyczną łączy z NLP. Napisał książkę „The Fear and Anxiety Solution”, w której tłumaczy, czego ludzie współcześni boją się najbardziej.
Schaub uważa, że lęk wśród ludzi nasila się. W żadnych czasach nie potrzebowaliśmy tak bardzo specjalistów od zdrowia psychicznego. Nasze podświadome umysły pełne są lęku. Dlaczego strach i niepokój jest tak wszechobecny, czego tak naprawdę się boimy.

Bo mało jest w nas cierpliwości i akceptacji dla uczuć. Rozum i logika są znacznie bardziej cenione niż wrażliwość. Negatywne emocje, takie jak właśnie lęk, interpretujemy jako słabość, którą trzeba pokonać poprzez stłumienie. Trudno nam znaleźć głębsze znaczenie lęku. W konsekwencji lęk gromadzi się w naszej podświadomości i zaczyna stanowić problem. Nie umiemy nim świadomie kierować i pracować z nim. Dlatego u 17 proc ludności świata zdiagnozowano zaburzenia lękowe.

Oprócz strachu przed utratą zdrowia, dobrego imienia, relacji, miłości, boimy się utraty pracy, pieniędzy, bezpieczeństwa. Lękamy się utraty czegoś wartościowego. A najbardziej utraty kontroli i bezsilności. To głęboko zakorzeniony lęk może prowadzić do obsesyjnych zachowań, by utrzymać pozorne poczucie władzy nad życiem. W rzeczywistości to lęk kontroluje nasze życie.