Czy myślisz i czujesz pozytywnie?

123rf.com

Są ludzie, którzy są szczęśliwi i zadowoleni z życia. Są i tacy, którzy narzekają na swój los i doświadczają wielu negatywnych emocji. Jaka jest różnica między tymi, którzy mają pozytywne samopoczucie a tymi, którzy cierpią?
Badania psychologiczne zapewniają nam cenny wgląd w to, od czego zależy nasze poczucie szczęścia. Istnieje 6 podstawowych zmiennych, które odnoszą się do subiektywnego dobrego samopoczucia.

Stabilne poczucie własnej wartości

Pozytywnie myślenie o sobie w największej mierze decyduje, czy jesteśmy zadowoleni z naszego życia, czy nie. Wysokie poczucie własnej wartości pomaga nam być w relacjach z innymi ludźmi a także popycha do rozwoju. Gdy zaś się rozwijamy, zmieniamy, podejmujemy wyzwania życiowe, doświadczamy pozytywnych emocji, bo potrafimy sobie radzić z własnym życiem.

reklama

Poczucie sprawczości

Chaos z życiu jest przytłaczający i bardzo negatywnie wpływa na psychikę. Dlatego poczucie sprawczości jest kluczowym wskaźnikiem subiektywnego samopoczucia. Jeśli wierzymy, że mamy wpływ na zewnętrzne okoliczności, doświadczamy błogiego poczucia bezpieczeństwa. A także mamy odwagę, by osiągać nasze cele, mamy nadzieję i wiarę w przyszłość.

Ekstrawersja

Przeprowadzono badanie z udziałem studentów, którzy zostali poproszeni o opisywanie swojego nastroju przez tydzień. Okazało się, że szczęśliwsi byli studenci o usposobieniu ekstrawertycznym. Ekstrawertycy są bardziej towarzyscy, w ich życiu jest więcej relacji międzyludzkich i dzięki temu częściej doświadczają pozytywnych emocji.