1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Jak być szczęśliwym? - 5 dobrych nawyków

123rf.com
123rf.com
Szczęście to stan emocjonalny, który jest efektem odpowiedniego działania kilku hormonów odpowiadających za dobre samopoczucie. To znacznie więcej niż sporadyczne wybuchy dopaminy, które odczuwamy jako entuzjazm. Naukowcy wskazują 5 nawyków pozwalających być szczęśliwym.

1. Szczęściarze są ciekawi życia

Badania pokazują, że łatwiej być szczęśliwym osobom, które często czują się zaciekawione doświadczeniem życia. Ciekawość życia sprawia, że rośnie nasza odwaga i siła, a maleje strach. Jest ścieżką pozwalającą odkrywać siebie i cieszyć się z tych odkryć.

2. Szczęściarze nie wchodzą w szczegóły

Okazuje się, że szczęśliwi ludzie są mniej sceptyczni i analityczni, za to bardziej otwarci na to, co nowe i nieznane oraz bardziej tolerancyjni wobec różnic i inności. Nie zauważają oni tak bardzo negatywnych emocji u innych ludzi, co dzieje się w przypadku ludzi z depresją.

3. Szczęściarze cieszą się z cudzych sukcesów

Oni nie zazdroszczą innym, tylko czują prawdziwe połączenie z kimś, kto odniósł sukces. Potrafią świętować zarówno swoje powody do radości, jak i cudze. Cieszą się z tego powodu zdrowymi więziami z ludźmi. Badania pokazują również, że partnerzy w związkach, którzy wspólnie świętują swoje sukcesy, są bardziej skłonni trzymać się razem i cieszyć się bardziej stabilnym szczęściem.

4. Szczęściarze są otwarci na to, żeby odczuwać dyskomfort

Rozumieją, że emocje, szczególnie te bolesne, są niezbędną informacją o tym, co zostało stłumione w nieświadomości. Pozwalają sobie na to, żeby odczuwać wszystko, co się w nich pojawia. Wiedzą, że świadomie wejście w ten proces umożliwia uwolnienie negatywnych emocji po to, żeby doświadczać coraz lepszej wersji siebie.

5. Szczęściarze potrafią rezygnować z krótkotrwałych przyjemności

Szczęściarze nie myślą o szczęściu jako o krótkotrwałej przyjemności. Takie podejście może prowadzić do uzależnienia się od skoków dopaminy. Nie odpowiadają te na fizjologiczne potrzeby ciała, których zaspokajanie prowadzi w dłuższej perspektywie do strat i oddala od spełnienia marzeń i życia w zgodzie ze swoimi wartościami. Oni wiedzą, że kluczem do satysfakcji jest robienie rzeczy, które wydają się czasem ryzykowne i niewygodne.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze