Grupy wsparcia dla mam – trzyMAMY się razem!

Czwarta rano, znowu karmienie, tulenie. Jesteś zmęczona, jesteś sama. Masz ochotę zamienić z kimś słowo, ale przecież wszyscy śpią. Kto, jeśli nie druga matka, odbierze telefon nad ranem i, całkiem rozbudzona, powie ze zrozumieniem: taa, ja też karmię…
Po urodzeniu dziecka, na krócej lub dłużej, dopada cię monotonna codzienność. Twój świat kręci się wokół karmienia dziecka, zmieniania mu pieluch, prania i gotowania. Pojawia się milion pytań, na które nie znasz odpowiedzi, męczy cię niepokój, niewyspanie i poczucie osamotnienia. Twoja najlepsza przyjaciółka sprzed ciąży nie jest w stanie w kółko rozmawiać na temat twojego porodu, bólów brzuszka dziecka, jego zaparć i wysypek. Nie masz z kim pogadać, podzielić się wątpliwościami. Nie masz jak przekonać się, że inne matki czują i myślą podobnie.

reklama

Kręgi matek

W czasach, w których kobieta zajmowała się wyłącznie wychowaniem dzieci, w społeczeństwach pierwotnych, młoda matka, po urodzeniu dziecka, pozostawała otoczona kobietami z rodziny, sąsiadkami, jednym słowem: matkami. Kręgi spełniały funkcję edukacyjną, pozwalały kobietom nauczyć się opiekować niemowlęciem. Posiadały także moc terapeutyczną: chroniły przed poczuciem osamotnienia.

Współczesne macierzyństwo charakteryzuje samotność kobiety z dzieckim. Kiedy ojcowie pracują po osiem, dziesięć godzin dziennie, matka zostaje w domu z dzieckiem. Nie zawsze może liczyć na wsparcie czy choćby towarzystwo rodziny czy przyjaciółek. Co robić?

Współczesne kręgi

Rozpropagowane w Wielkiej Brytanii organizacje, tzw. „baby groups”, skupiają matki małych dzieci, które mieszkają możliwie blisko siebie. Kobiety (razem z dziećmi) spędzają ze sobą kilka godzin w tygodniu. Daje im to niepowtarzalną możliwość, żeby wymienić się, nie tylko zabawkami i ubrankami, ale przede wszystkim swoimi doświadczeniami. W Polsce powstaje coraz więcej takich grup, najczęściej z inicjatywy zainteresowanych kobiet. Kluby matek funkcjonują często przy urzędach dzielnicy lub miasta. Również fundacje, szkoły jogi czy kawiarnie dla rodziców z dziećmi coraz częściej organizują zajęcia, podczas których mamy mogą się spotkać i porozmawiać. Dzieci, zainteresowane nowymi bodźcami, najczęściej też czerpią z takich spotkań radość.