1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Grupy wsparcia dla mam - trzyMAMY się razem!

123RF.com
123RF.com
Czwarta rano, znowu karmienie, tulenie. Jesteś zmęczona, jesteś sama. Masz ochotę zamienić z kimś słowo, ale przecież wszyscy śpią. Kto, jeśli nie druga matka, odbierze telefon nad ranem i, całkiem rozbudzona, powie ze zrozumieniem: taa, ja też karmię…

Po urodzeniu dziecka, na krócej lub dłużej, dopada cię monotonna codzienność. Twój świat kręci się wokół karmienia dziecka, zmieniania mu pieluch, prania i gotowania.  Pojawia się milion pytań, na które nie znasz odpowiedzi, męczy cię niepokój, niewyspanie i poczucie osamotnienia. Twoja najlepsza przyjaciółka sprzed ciąży nie jest w stanie w kółko rozmawiać na temat twojego porodu, bólów brzuszka dziecka, jego zaparć i wysypek. Nie masz z kim pogadać, podzielić się wątpliwościami. Nie masz jak przekonać się, że inne matki czują i myślą podobnie.

Kręgi matek

W czasach, w których kobieta zajmowała się wyłącznie wychowaniem dzieci, w społeczeństwach pierwotnych, młoda matka, po urodzeniu dziecka, pozostawała otoczona kobietami z rodziny, sąsiadkami, jednym słowem: matkami. Kręgi spełniały funkcję edukacyjną, pozwalały kobietom nauczyć się opiekować niemowlęciem. Posiadały także moc terapeutyczną: chroniły przed poczuciem osamotnienia.

Współczesne macierzyństwo charakteryzuje samotność kobiety z dzieckim. Kiedy ojcowie pracują po osiem, dziesięć godzin dziennie, matka zostaje w domu z dzieckiem. Nie zawsze może liczyć na wsparcie czy choćby towarzystwo rodziny czy przyjaciółek. Co robić?

Współczesne kręgi

Rozpropagowane w Wielkiej Brytanii organizacje, tzw. „baby groups”, skupiają matki małych dzieci, które mieszkają możliwie blisko siebie. Kobiety (razem z dziećmi) spędzają ze sobą kilka godzin w tygodniu. Daje im to niepowtarzalną możliwość, żeby wymienić się, nie tylko zabawkami i ubrankami, ale przede wszystkim swoimi doświadczeniami. W Polsce powstaje coraz więcej takich grup, najczęściej z inicjatywy zainteresowanych kobiet. Kluby matek funkcjonują często przy urzędach dzielnicy lub miasta. Również fundacje, szkoły jogi czy kawiarnie dla rodziców z dziećmi coraz częściej organizują zajęcia, podczas których mamy mogą się spotkać i porozmawiać. Dzieci, zainteresowane nowymi bodźcami, najczęściej też czerpią z takich spotkań radość.

O czym się rozmawia

Spotkania mogą mieć bardziej lub mniej zorganizowany program. Czasem ich elementem mogą być wspólne ćwiczenia - pierwszy krok na drodze do poprawienia sylwetki. Najważniejsza jednak pozostaje rozmowa. Bywa, że ktoś inicjuje dyskusję na „zadany temat”. Matki mogą (kolejny raz) opowiedzieć o swoim porodzie, o karmieniu dzieci, pochwalić lub poskarżyć się na partnerów, porozmawiać o seksie po ciąży, o złych emocjach wobec dziecka, o teściowych, matkach i planowanym powrocie do pracy. Kobiety, które wcześniej się nie znały, nagle szczerze i otwarcie przyznają się do najbardziej intymnych myśli i odczuć. Niekiedy jest to zwykła rozmowa, a niekiedy prawie terapia.

- Jesteśmy jak pigułka antydepresyjna – mówi Joanna Szpak- Ostachowska z warszawskiego Kręgu Matek, działającego w ramach Mama w Centrum.

Kluby Mam często organizują spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin: lekarzami, dietetykami, instruktorami pierwszej pomocy czy specjalistami prawa pracy. Matki mają duże zapotrzebowanie na specjalistyczną wiedzę dotyczącą ich sytuacji i zdrowia dzieci. Po powrocie do pracy na takie dokształcanie często nie ma już czasu.

Jeśli nie ma klubu

Jeśli w okolicy, w której mieszkasz, nie ma klubu, można przeszukać fora internetowe i znaleźć potrzebne informacje. Wirtualne znajomości to dobry sposób na wymianę myśli, zabawek, ciuszków. Za pomocą internetu też można umówić się na wspólny, niewirtualny spacer do parku lub spróbować samodzielnie zorganizować miejsce spotkań. Trzeba mieć trochę samozaparcia, a po pomoc zgłaszać się do urzędów miejskich, świetlic i domów kultury, które dysponują odpowiednimi pomieszczeniami.

Najważniejsze

Dobrze mieć świadomość, że w okresie, kiedy dziecko jest malutkie, jego mama nie jest pozbawiona przyjaciół, choć możliwe, że czasem będzie musiała ich poszukać. Spotkania z innymi matkami to wzajemna korzyść dla kobiet biorących w nich udział, dla ich maluchów również.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze