1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Iluzje na temat życia i siebie

123rf.com
123rf.com
Dlaczego zachowujemy się w sposób, który jest szkodliwy dla naszych celów i pragnień? Bo żyjemy w matrycy iluzji o życiu. Przyjęliśmy za prawdę przekonania, które nie są prawdziwe.

Tak uważa coach Mike Bundrant i w tym kierunku pracuje ze swoimi klientami. Prowadzi ich przez następujący proces myślowy:

1. Kiedy się urodziłeś, nie mogłeś odróżnić prawdy i kłamstwa

Cokolwiek rodzic mówi, dziecko w to wierzy. Co więcej – ma swoje przewidywania w wyznaczonym kierunku i podejmuje określone działania, które nie muszą wypływać z jego percepcji postrzegania świata. I tu dziecko jest już na straconej pozycji. Wierzy w coś, co niekoniecznie musi być prawdą. Na przykład w to, że w życiu trzeba ciężko pracować i nie ufać ludziom. Albo, że będąc artystą, nie zarobi na życie.

2. Przyjmij, że nosisz w sobie wiele fałszywych przekonań

Przyjęcie ich wydaje się być bardzo wygodne. Po prostu przejmujesz jakieś przekonanie pozornie prawdziwe jako fakt i żyjesz według niego bez głębszej refleksji. Tak. Ale jednocześnie pomyśl, ile przez to tracisz. Jakich, bardziej korzystnych dla ciebie i przede wszystkim twoich przekonań, jeszcze nie odkryłeś.

3. Zajmij się weryfikacją swoich przekonań

Wybierz obszar życia, który przynosi ci najmniej satysfakcji. Sfera finansów? Zbadaj co myślisz na temat zarabiania pieniędzy, pracy, stanu posiadania. Relacje? Jakie nosisz sobie nieuświadomione wzorce? Ambicje zawodowe? Może wydaje ci się, że nie jesteś wart sukcesu. Może żyjesz w przekonaniu, że nie jesteś pełnowartościową osobą, bo za mało o ciebie dbano, interesowano się tobą, szanowano. Dlatego trudno ci przyjąć komplement, a co dopiero spełnić marzenia o sukcesie. Zastanów się nad tym głęboko.

4. Uznaj kłamstwa za kłamstwa

Żyjesz w kłamstwie od dawna, dlatego trudno ci zmienić percepcję. Wziąłeś je za prawdę i wcieliłeś w swoje życie. I ono jakoś funkcjonuje, a ty według niego. W tym momencie warto się przyznać, że zostałeś oszukany. Wokół tego możesz odczuć ból, złość, mieć uzasadnione poczucie krzywdy. Lękamy się tych trudnych uczuć i to przeszkadza nam w demaskacji kłamstw na nasz temat. Nazwij je po imieniu.

5. Uświadom sobie, jak kłamstwa na ciebie wpływają

Może unikasz bliskości i intymności, bo uwierzyłeś, że nie jesteś atrakcyjny. Podświadomie obawiasz się, że jak ktoś cię bliżej pozna, wyjdzie to na jaw. Może brak pewności siebie nie pozwala sięgnąć ci po stanowisko w pracy lub po realizację ukochanej pasji. Zbadaj, co tracisz. Zdaj sobie sprawę, że zupełnie niepotrzebnie, bo uwierzyłeś w kłamstwa.

6. Ustal nowe cele

Skoro znasz już konsekwencje swoich zachowań opartych na kłamstwie, zastanów się, jak możesz postępować zgodnie z prawdą. Twoją wewnętrzną prawdą. Czego pragniesz bez tych wszystkich ograniczeń. Już wiesz, że to kłamstwa, iluzja. Jak twój świat teraz wygląda? I jak się zmieni niebawem?

7. Wybierz najprostsze rozwiązania

Gdy już wiesz, czego pragniesz, zacznij pargnienia realizować. Zacznij od pierwszego kroku, potem już będzie coraz prościej. A na pewno prawdziwiej.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze