Kobieta kontra kobieta

W mitologii greckiej cudzołóstwo, zdrady, romanse wpisane są w losy bogów i bogiń. Trudno wśród nich znaleźć wiernych małżonków. W życiu zdrada zwykle nas zaskakuje, ale często reagujemy na nią podobnie jak bogini Hera, zwracając swój gniew przeciwko tej trzeciej.
Przyszła do mnie kobieta, która niedawno dowiedziała się, że mąż ją zdradza. Była zrozpaczona, wściekła na męża, przerażona, rozżalona, ale najsilniejsza była w niej nienawiść do jego kochanki, której wcześniej nawet nie znała. Obsesyjnie marzyła o jej śmierci, jakby ta śmierć mogła uzdrowić jej małżeństwo. Śledziła tę kobietę, dzwoniła do niej w środku nocy i obrzucała epitetami, pisała donosy do jej pracy. Chciała, by cały świat ją potępił tak jak ona. Niby zrozumiałe, ale… przecież to mąż ślubował jej wierność i to on ją zdradzał, a nie tamta obca jej osoba.

Znam wiele opowieści kobiet o tych trzecich, które są uosobieniem zła, demonami czyhającymi na połączone sakramentem pary. Nienawiść do tej trzeciej zatruwa nas jak każda nienawiść i w żaden sposób nie przybliża do rozwiązania problemów w naszym związku, ale chętnie podsycamy ją w sobie. Traktujemy tę trzecią jak podstępną rywalkę, męża zaś jak dziecko, które nie umie oprzeć się pokusie lub wpadło w sidła, które tamta na niego zastawiła.

Jak to się dzieje, że zdradzana żona, czasem latami w perfidny sposób okłamywana przez swojego męża, jemu często potrafi w końcu wybaczyć, a nadal nienawidzi kochanki? Odpowiadają za to tkwiące w nas archetypy – twierdzi Jean Shinoda Bolen, profesor psychiatrii, psychoanalityczka jungowska, autorka książki „Boginie w każdej kobiecie” (Jacek Santorski & Co 2006), w której kobiece archetypy są przedstawione pod postacią greckich bogiń. Męskie archetypy zostały opisane przez tę samą autorkę w książce „Bogowie w każdym mężczyźnie” (Jacek Santorski & Co 2006). Zadziwiające, jak wiele łączy nas, ludzi współczesnych, z mieszkańcami Olimpu. Chyba wszystkie nasze postawy, motywy, działania są opisane w mitologii greckiej. Poznanie archetypów to pierwszy krok do tego, żebyśmy mogli reagować świadomie, zamiast im ślepo podlegać. Różne boginie mogą wywierać wpływ na psychikę kobiety w różnych momentach życia. Ale kiedy dochodzi do zdrady, na scenę wkracza Hera.

Była piękna. By ją zdobyć, Zeus, najpotężniejszy z bogów, władca nieba, ziemi i Olimpu, zmienił się w zziębniętego ptaszka, nad którym Hera ulitowała się i chcąc go ogrzać, przytuliła do piersi. Wtedy Zeus wrócił do swej normalnej postaci i próbował ją posiąść, ale Hera opierała się tak długo, aż przysiągł jej małżeństwo. Miodowy miesiąc w małżeństwie

Artykuł pochodzi z archiwum magazynu SENS

ZOBACZ AKTUALNE WYDANIE »

Otrzymujesz tę wiadomość ponieważ Twój adres został zapisany w naszej bazie osób zainteresowanych informacjami z Wydawnictwa Zwierciadło. aby nie otrzymywać wiadomości z grupy mailingowej Zwierciadlo.pl, wypisz się z niej, odwiedzając ten link