1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Kontrola emocji

Aby zapanować nad emocjami trzeba wiedzieć, co się z nami w momencie stresu dzieje. Czy wiecie, że cofamy się wtedy… do poziomu rozwoju szympansa?!

Organizm przygotowuje się do walki na śmierć i życie. Następuje silna mobilizacja układu nerwowego, oddech spłyca się lub przyspiesza. Nie myślimy logicznie. Zanika pamięć epizodyczna. Zapominamy swojego pin-u. Doprowadzamy się do stanu paniki. Rozmowa na temat naszej przyszłości w firmie jest skazana na porażkę. Wybuchniemy płaczem albo zemdlejemy. Jak temu zapobiec?

Trener Jakub Spyra zna takie metody. Wielokrotnie szkolił menadżerów, a także oficerów sił specjalnych. Przyznaje, że nie każdy z nas sobie z tym poradzi. –Zdarzają się takie ograniczenia, które utrudniają doskonalenie emocjonalne – tłumaczy. Są to choroby psychiczne i neurologiczne, zaburzenia hormonalne czy geny.

Neurotycy i osoby po traumie nie opanują emocji. Traumatycy mają powiększoną korę nadnerczy i wysoki poziom kortyzolu w osoczu krwi, co powoduje ich wysoką wrażliwość. Dowiedziono tego m.in. na podstawie sekcji zwłok samobójców. Kora nadnerczy była u nich powiększona i kortyzol praktycznie zabijał psychicznie osobę.

Jednym z genów odpowiedzialnym za nasze reagowanie w stresie jest gen D4DR. Umiejscowiony na XI chromosomie, czyni ludzi podatnymi na lęk lub przeciwnie – żądnymi wrażeń. Ściślej, każdy ma ten gen, jednak różni nas jego długość.

Od czego zacząć pracę nad sobą? – Warto ją zacząć od poznania prawa Dodsona, które głosi, że do optymalnego wykonania zadania nie może być zbyt dużej motywacji – radzi trener. Chodzi o zależność między poziomem pobudzenia organizmu a poziomem wykonania zadania (i liczbą błędów). Ale im trudniejsze jest zadanie, przed którym stoimy, tym niższy jest nasz poziom optymalnego pobudzenia. I tym więcej robimy błędów. Nasza motywacja powinna być  więc adekwatna do wyzwania. A  my się „przemotywujemy” –  przyznaje. Ważne jest dlatego opanowanie symptomów.

Warto wiedzieć, że drżenie głosu ma swoje źródło w oddechu. Jeśli udałoby się przed wizytą u szefa ustabilizować oddech na równomierny, spowolniony i pogłębiony, wówczas opanujemy go, a wtedy nawet dłonie się nam nie spocą!

Pokazuje to wariograf, który oddaje nie tylko obraz oddechu, ale też reakcje zwieracza, tętno, ciśnienie i zmianę temperatury ciała – wyjaśnia trener Spyra, który korzysta w pracy cywilnej z technik szkolenia agentów Mosadu.

Przyjrzyjmy się pracy wyborowego strzelca, który godzinami musi leżeć w bezruchu czekając na rozkaz. Tak jak my przy komputerze, czekając na decyzję, która zadecyduje o naszych losach. Ale snajper musi działać instynktownie. Strzelić na rozkaz, nim o tym  pomyśli. My mamy wolną wolę i kierujemy się zasadami nim „wystrzelimy” z pomysłem lub „odstrzelimy” konkurencję. Kontrola oddechu u strzelca wyborowego ma spowolnić jego tętno poniżej 55 skurczów na minutę. Zadaniem snajpera jest oddanie precyzyjnego strzału na 3000 metrów. Wymaga to od niego wyjątkowej zdolności kontroli układu nerwowego i sercowo-naczyniowego.

Sprawdzianem umiejętności regulowania tętna było usypianie jadowitego węża, tak, aby usnął na klatce piersiowej, rozciągając się wzdłuż... Wąż koralowy był młody, w niskim stopniu neurotoksyczny. Ale wykorzystuje się również do tych ćwiczeń skorpiony. Snajper musi bowiem mieć zdolność opanowania swoich reakcji neuromięśniowych. A skorpiony są bardzo wrażliwe i każde drgnięcie ciała kończy się bolesnym ukąszeniem.

– W szkoleniach rzeczywiście wykorzystuję wybrane elementy z repertuaru profesjonalnego wyszkolenia służb specjalnych – mówi z uśmiechem Jakub Spyra.

Gdy więc opanujemy już swój oddech, spowolnimy tętno i reakcje neuromięśniowe możemy spokojnie przejść test kwalifikacyjny… do korporacji.

ĆWICZENIA:

Kontrola oddechu:

Włącz spokojną muzykę, najlepiej barokową. Oprzyj się wygodnie na krześle, odchyl nieznacznie barki do tyłu i prawą dłoń połóż na przeponie. Oddychaj w równym tempie (na cztery wdech i na cztery wydech), tak by w chwili wdechu przepona odchylała dłoń w kierunku zewnętrznym, a w chwili wydechu – dłoń cofała się. Powtórz ćwiczenie przy muzyce z zamkniętymi oczami. Podnieś się, nie otwierając oczu i stań. Prawidłowy oddech nie powinien wywoływać zawrotu głowy w pozycji stojącej.

Kontrola ciśnienia tętniczego z partnerem:     

Wygodnie ułóż się na kocu z głową ułożoną na poduszce lub podgłówku. Partner   mierzy Ci ciśnienie tętnicze i tętno spoczynkowe i porówna rezultaty. Leżąc, kieruj myśli w przyjemnym kierunku – każda myśl lękowa uruchomi autonomiczny układ nerwowy.

Kontrola mięśni w reakcji na stres:

Stres najczęściej koncentruje się w mięśniach grzbietowych. Aby je rozluźnić,  najlepiej te mięśnie zmęczyć. Najlepiej to osiągnąć, boksując przez 20 minut.

Następnie połącz 3 ćwiczenia razem. Czujesz jak panujesz nad swoim ciałem? Więc jesteś gotowa do walki ze stresem.

Jakub Spyra -  trener wyspecjalizowany w prowadzeniu treningów z zakresu kontroli stresu bojowego i stresu traumatycznego w zawodach ekstremalnych. Gerontolog, specjalista neuroimmunolog,  Absolwent Wydziału Lekarskiego AM w Gdańsku oraz Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze