1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Na czym polega nerwica natręctw?

</a>
Myć ręce, myć, myć. Ciągle nie są dość czyste. Mocniej trzeć szczotką, więcej mydła. Ale natręctwa dotyczą nie tylko higieny.

</a>

Uporczywie powracające myśli, które nakazują zrobienie czegoś, koniecznie teraz, i znów, znów – mogą być nerwicą natręctw. Najczęściej dotyczy ona obsesyjnego dbania o czystość. Chorujący na tę przypadłość potrafią nawet kilkaset razy dziennie namydlać i szorować ręce pod kranem. Aż do zdarcia skóry! Relatywnie często pojawia się też obawa o niewyłączone żelazko. Nie wystarczy sprawdzić, czy wtyczka jest wyjęta z gniazdka, trzeba postawić Żelazko z dala od kontaktów, na środku pokoju. „Zamknąłem drzwi?”.

Dwu-, trzykrotne wieszanie się na klamce nie wystarczy. Czasami trzeba się jeszcze wrócić z garażu. „Bo może za słabo nacisnąłem na klamkę, może są otwarte?”. W sklepie cierpiący na natręctwa ciągle pytają siebie: „Nie przepłacam? A może tam jest o kilka groszy taniej?”. Meblując swój pokój, dążą do absolutnej symetrii, ubrania składają według szablonu albo dbają, by każdą rzecz wykonać dokładną liczbę razy. Dwa razy umyć ręce, dwa razy zdjąć i założyć okulary...

Natręctwa mogą przybierać przedziwne postacie. Osoba religijna może odczuwać przymus przeklinania w... kościele. Inna, także głęboko wierząca, chociaż bardzo by tego chciała, nie przystępuje do komunii, bo ciągle jej się wydaje, że przed ołtarzem... wypluje hostię. Najciekawszym przykładem osoby cierpiącej na nerwicę natręctw był Howard Hughes – multimilioner, konstruktor samolotów, inżynier, filmowiec. Gdy jego obsesje na temat czystości przybrały monstrualne formy, cała służba jego rezydencji musiała przestrzegać bardzo restrykcyjnych zasad, np. by podać mu łyżkę, służący musiał zawinąć ją w bibułę, zakleić taśmą i ponownie owinąć kolejną warstwą bibuły.

Samotna walka z natręctwami jest jałowa – obsesyjne myśli natarczywie powracają. Niektórym pomaga zmiana miejsca pracy czy zamieszkania. Ale natręctwa nieleczone u psychologa czy psychiatry, narastają jak kula śnieżna i mogą prowadzić do głębokiej depresji.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze