Podróż do świadomości – 7 etapów

Podróż do świadomości - 7 etapów
123rf

Największa krzywdę robimy sobie, gdy nie jesteśmy świadomi tego, co w nas się dzieje. Nie wiemy, jakie mamy myśli, nie czujemy własnych uczuć. Przedstawiamy drogę do świadomości w 7 krokach.
1. Uświadom sobie jakie wydarzenia wyzwalają trudne emocje

Zrób listę zdarzeń, które wywołują przykre uczucia – złość, lęk, poczucie niższości, winy, zawstydzenia. Następnie wybierz jedno, które wydaje ci się najłatwiejsze do przepracowania. Chodzi o to, żeby uniknąć uczucia przytłoczenia przez ten proces. Jeśli obudzi on w tobie intensywne, bolesne emocje, powstrzymaj się od pracy na własną rękę.

2. Głęboko oddychaj

Po wybraniu zdarzenia, poświęć od 3 do 5 minut na powolne, głębokie oddechy z brzucha. Pozwól sobie na relaks. Skupiając się na oddechu, z zamkniętymi oczami, skanuj całego ciała od czubka głowy po czubki palców, dostrzegając obszary napięcia. Możesz je poczuć w barkach, ściśniętym żołądku, ucisku w klatce piersiowej, bólu głowy, sztywności jakiejś części kręgosłupa. Tam mieszczą się te trudne emocje, umysł potrafi je wyprzeć, ciało cię nie oszuka, to ono je przechowuje. Gdy zlokalizujesz te doznania w ciele, wyobraź sobie, że jesteś w bezpiecznym miejscu. Uświadom sobie, że twoja najgłębsza istota, twoje autentyczne ja, nie jest tymi emocjami. Jesteś tylko ich obserwatorem. To stare energie ran z dzieciństwa, czyli z czasów, gdy byłeś zbyt słaby, żeby móc się przed nimi obronić, wtedy nie stać cie było na inny wybór, inną perspektywę. Teraz jest inaczej, wybór należy tylko do ciebie.