1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Skala lęku (cz. 2)

123rf
123rf
Przetestuj swój poziom lęku i poznaj sposoby, jak nim zarządzać.

Człowiek doświadcza niepokoju, to normalne. Lęk jest reakcją naszego organizmu na to, co postrzegamy jako zagrożenie. Lęk może być zdrową reakcją na stres, dzięki niemu bowiem szacujemy ryzyko i motywujemy się do działania. Jednak duże natężenie lęku, który rzadko nas opuszcza oraz napady paniki tylko nam szkodzą, a nie pomagają w rozwiązywaniu problemów. Sprawdź, ile jest w tobie lęku za pomocą testu autorstwa Marly W. Deibler, amerykańskiej psycholożki klinicznej.

Wynik 5 – 9

1. Zmień swoje myśli. Bądź świadomy swoich myśli i jak najczęściej zmieniaj je na pozytywne. Każdy z nas niepokoi się i martwi, ale warto mieć świadomość, że pozostawianie w pętli negatywnych myśli nasila lęk. Zidentyfikuj je i zaobserwuj, jak wpływają na twoje uczucia i zachowania. 2. Zaopiekuj się sobą. Dobra forma minimalizuje lęk, dlatego zdrowo się odżywiaj, dobrze wysypiaj, zażywaj ruchu. To wszystko wpływa na samopoczucie, wytrzymałość psychiczną o zarządzanie stresem. 3. Bądź w kontakcie z ludźmi. Dobre, bliskie relacje z rodziną i przyjaciółmi sprawiają, że lęk nie ma tak dużej władzy nad nami. 4. Zadbaj o relaks. Zmień rutynę dnia codziennego, zajmij się pasjonującym hobby i jak najczęściej się relaksuj. 5. Podejmij działania. Najskuteczniejszym sposobem na lęk jest podjęcie działania, którego się boimy. Odwagi!

Wynik od 10 do 14

1. Świadomie oddychaj. Głębokie oddychanie przeponowe to informacja dla mózgu, że wszystko jest w porządku. Spróbuj powoli robić wdech, licząc do czterech, napełnij powietrzem brzuch, a potem klatkę piersiową. Potem wstrzymaj powietrze, licząc do czterech i powoli wydychaj, znowu licząc do czterech. 2. Praktykuj uważność i akceptację. To normalne, że przeżywamy pewien stopień niepokoju. Jednak, gdy stresory są bardzo nieprzewidywalne i zupełnie nieznane, lęk się nasila i nie przechodzi. Dzięki praktyce uważności przekonasz, że lęk jest jak fala oceanu. Gdy przychodzi, wygląda groźnie, ale zawsze odchodzi. 3. Sprawdzaj, czy twoje myśli są realne. Pytaj się: „Czy to naprawdę może się zdarzyć?”, „Jak mogę sobie z tym poradzić?”, „Czy to rzeczywiście prawda?”, „Czy mogę coś zrobić, żeby się przygotować na zagrożenie?”. 4. Ćwicz pozytywne stwierdzenia. Na przykład: „Lęk jest tylko uczuciem, które mija.”, „Gdy się boję, mogę skorzystać ze strategii kontrolowania lęku.”. W ten sposób łatwiej utrzymasz motywację, by dobrze zarządzać stresem.

Wynik powyżej 15

1. Ćwicz oddychanie relaksacyjne. Możesz na przykład skorzystać z zajęć jogi lub uczyć się technik medytacyjnych. W tych dwóch przypadkach pracuje się z oddechem. 2. Rozwijaj umiejętności kontrolowania lęku. Na przykład naucz się rozluźniać poszczególne mięśnie ciała. 3. Zdecyduj się na szkolenie fal mózgowych Alfa. Ono pozwoli ci się przekonać, jakie myśli i uczucia wyzwalają tak duży lęk oraz jakie sprawiają, że on mija. 4. Obserwuj swoje lęki. Bądź świadoma każdego ataku lęku, obserwuj co go wywołuje i jak się wtedy czujesz. Kiedy będziesz uważnie się obserwować, zauważysz powtarzające się wzorce i będziesz umiała zapobiegać nawrotom lęku. 5. Poszukaj profesjonalnej pomocy. Czasami lęk może być zbyt trudny, żeby samej sobie z nim poradzić. Rozważ psychoterapię.

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze