1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Ten typ tak ma: jaki typem osobowości jesteś? (cz.3)

Ten typ tak ma: jaki typem osobowości jesteś? (cz.3)

123rf.com
123rf.com
Dlaczego myślisz, zachowujesz się i reagujesz właśnie w taki, a nie inny sposób? Co jest dla ciebie ważne w relacjach, w pracy? Dlaczego pewne rzeczy cię cieszą, a inne denerwują? Poznaj klasyfikację, która pomoże ci odpowiedzieć na te pytania i określić twój własny wzór osobowości.

Dlaczego myślisz, zachowujesz się i reagujesz właśnie w taki, a nie inny sposób? Co jest dla ciebie ważne w relacjach, w pracy? Dlaczego pewne rzeczy cię cieszą, a inne denerwują? Poznaj klasyfikację, która pomoże ci odpowiedzieć na te pytania i określić twój własny wzór osobowości.

Ogień i Lód. Typ Zmienny

Potrzebujesz być stale głęboko zaangażowana w romantyczny związek? Niczego nie traktujesz lekko? Wkładasz serce we wszystko, co robisz? Jesteś spontaniczna, pełna inicjatywy, twórcza i żywotna? Lubisz próbować nowych rzeczy, poznawać nowe lądy i nowych ludzi? Masz dar dystansowania się do rzeczywistości, kiedy staje się zbyt bolesna? Jeśli na większość tych pytań odpowiedziałaś: „tak”, masz w sobie bardzo dużą domieszkę typu Zmiennego. Co to oznacza w praktyce? Że potrafisz się całkowicie i bezgranicznie zaangażować w związek. Zazwyczaj masz poczucie, że to ty więcej dajesz z siebie w relacjach i zazwyczaj masz rację, ale to nie oznacza, że też sama nie przyczyniasz się do kryzysów w związku. Uważasz, że zasługujesz na więcej, a kiedy tego nie otrzymujesz, czujesz, że wasza relacja jest zagrożona. Na stres reagujesz żywiołowo, czyli rzucasz się w wir zabawy i używek. Nie znosisz życia bez miłości i w związku z tym rzadko pozostajesz bez niej na dłużej. Potrafisz manipulować ludźmi, by dostać to, czego potrzebujesz, czyli uczucie. Emocje są twoją siłą napędową, równie łatwo i bez skrępowania wybuchasz śmiechem, co uderzasz w płacz. Nieobcy ci jest gniew, ale i smutek. Nikt nie jest ci obojętny emocjonalnie. Idealizujesz romantyczne uczucia. Zwykłe ludzkie wady stają się dla ciebie rozczarowaniem, a rutyna dnia codziennego we dwoje – końcem związku. Zachcianki odgrywają w twoim życiu ważną rolę, albowiem Zmienni uwielbiają próbować nowych rzeczy, podróżować po świecie, robić eksperymenty. Żyją chwilą i nie potrafią zrezygnować z tego, na co mają ochotę. Czasem nabiera to znamion lekkomyślności. Lubią wchodzić w nowe środowisko.

Jeśli masz w sobie aspekt Zmiennego, w pracy masz silne związki ze współpracownikami i osobisty stosunek do wszystkiego, co między wami zachodzi. Niekiedy zbytnio angażujesz się w biurowe plotki i intrygi. Masz tendencję do czynienia ze swojego szefa idola, oczekując od niego bezbłędności, co oczywiście jest nieosiągalne. Stajesz na wysokości zadania, jeśli czujesz się niezbędna i podziwiana. Idealne zajęcie dla ciebie to praca krytyka. Powinnaś raczej unikać pracy samotniczej. Jesteś wprost stworzona, by pracować w zespole. Dobrze się sprawdzisz w zawodzie aktora, nauczyciela czy pracownika socjalnego.

Altruista. Typ Ofiarny

Ten typ to dobry materiał na świętego i przykładnego obywatela. „Życie jest służbą, a miłość ofiarą” – to jego życiowa dewiza. Brzmi znajomo? Też uważasz, że twoje potrzeby mogą poczekać? Czytaj dalej, by zobaczyć, czy masz cechy Altruisty.

Osoby o typie Ofiarnym oddadzą innym ostatnią koszulę, nie czekając, aż ich o to poproszą. Są , liuczciwe i godne zaufania. Rezygnują z własnych ambicji i współzawodnictwa  z szacunku dla innych. Nie robią wyrzutów, są nieskorzy do wydawania sądów. Obce są im zarozumiałość czy duma. Niezbyt dobrze czują się w świetle reflektorów. Mają wiele cierpliwości i są odporni na wszelkie niewygody. Gdy jest im źle, nie skarżą się, niosą swój krzyż w samotności. Do tego wszystkiego są pełni naiwności. Nie podejrzewają, jak wiele nieuczciwych osób się wokół nich kręci. Zamiast jeść, Ofiarni gotują i podają, przysiadają na twardym krześle, miękką sofę zostawiając dla gości, a częstowani, wybierają najmniejszy kawałek tortu. Nic dziwnego, że przeżywanie zwykłych, normalnych przyjemności, może być dla nich źródłem stresu. Inni mogą ich odbierać jako sztywniaków, ale oni naprawdę nie umieją bawić się na całego. Choć, gdy nikogo nie ma w pobliżu, potrafią wyciągnąć się na wygodnym fotelu i z przyjemnością obejrzeć lekką komedię.

Jeśli jesteś Altruistą, odnajdujesz sens życia w obdarowywaniu sobą innych. Sprawdzasz się w pracy, która jest służbą, czyli w medycynie, pielęgniarstwie, psychologii, pomocy społecznej, kapłaństwie czy opiece nad osobami starszymi. Zwykle jesteś pełna wigoru, energii i motywacji. Nie lubisz, gdy spływa na ciebie chwała za twoje dokonania. Uważasz, że to „niestosowne”. Natomiast, tak jak każdy, pragniesz być kochana i doceniana, więc jeśli ktoś, idąc za twoją namową, przestanie ci dziękować za różne rzeczy, poczujesz się zawiedziona i rozczarowana. Z drugiej strony powinnaś zrozumieć, że twoja postawa: „niczego nie potrzebuję, nie ma sensu się mną przejmować” może odstraszać kandydatów, którzy chcieliby ci jednak coś ofiarować.

Przywódca stada. Typ Władczy

To urodzony lider, obdarzony siłą i pewnością siebie. Potrafi brać na siebie dużą odpowiedzialność, bez obawy przed klęską. Dobrze się czuje, przewodząc innym, jest niezwykle zdyscyplinowany i tego oczekuje od innych. Konsekwentnie dąży do swoich celów, jest odważny, lubi akcję i przygodę. Jeśli rozpoznajesz się w tym opisie, z natury dążysz do dominacji w grupie. Nie należy tego jednak postrzegać jako wrogość wobec innych. Ty bowiem godzisz się jednocześnie brać za nich odpowiedzialność. Uważaj jednak, żeby nie zapędzić się w swoich ciągotach. Zarówno w związku, jak i w pracy, to ty musisz grać pierwsze skrzypce. Najlepiej układa ci się z kimś ufnym, akceptującym i pełnym szacunku, ale zarazem umiejącym bronić swojej autonomii.

Typ władczy najlepiej realizuje się w pracy. Niekiedy angażuje się w nią kosztem rodziny i czasu wolnego, a nawet snu. Dobrze się czuje w atmosferze współzawodnictwa i walki. To nie wywołuje u niego stresu, ale daje przyjemne poczucie pobudzenia. Nie uznaje sentymentów. Mocne nerwy predestynują go do podejmowania trudnych i nieprzyjemnych decyzji. Najlepiej czuje się na stanowiskach dyrektorskich, ale też jako specjalista, np. lekarz, dowódca wojskowy, sędzia. Poza nielojalnością jest tylko jedna rzecz, jakiej nie może znieść – nuda. Musi mieć stale nowe bodźce, inaczej zaczyna prowokować wewnętrzne konflikty. Największy stres to dla niego utrata władzy czy niepowodzenie.

Ludzie Władczy mają ogromną wiarę w siebie. Uważają, że świat to dżungla i tylko najsilniejsze jednostki dadzą radę. Więc oni są najsilniejsi ze wszystkich. Podporządkowanie większej potędze jest dla nich równoznaczne z upokorzeniem. Choć nie zawsze reagują na emocje innych, ich własne odczucia są bardzo silne. Bywają bardzo ekspansywni seksualnie i zmysłowi. Lubią wszelkiego rodzaju sporty. Nie poddają się lękowi czy depresji. Nie ma sensu prosić ich, by sobie odpuścili czy odpoczęli, bo nowe wyzwania, a nawet przeciwności są źródłem ich życiowej energii.

Realista. Typ Poważny

To osoba, która nie lubi żyć złudzeniami, nie sięga po gwiazdkę z nieba i nie nosi różowych okularów. Co traci, nie bujając w obłokach, to zyskuje dzięki swojej umiejętności znoszenia tego, co najgorsze. Jesteś typem Poważnym, jeśli: zawsze zachowujesz trzeźwość umysłu; realistycznie oceniasz swoje możliwości i znasz swoje ograniczenia; jesteś nieskora do ekspresji uczuciowej; wszystko rozważasz, analizujesz i oceniasz, krytycznie patrzysz na bliźnich; przewidujesz trudności, więc kiedy dochodzi do najgorszego, jesteś przygotowana; cierpisz, gdy uzmysławiasz sobie, że zachowałaś się bezmyślnie lub nietaktownie; nie oczekujesz od życia zbyt wielu przyjemności, postrzegasz je raczej w kategoriach obowiązków, które jednak cię nie przytłaczają.

Realiści są zwykle cyniczni wobec własnej i innych przyszłości, raczej rozczarowani sobą niż zachwyceni. Te cechy, niezbyt nasilone, potrafią pomóc im w zrobieniu wielkiej kariery. Ale nie ciągnie ich do sprawowania władzy. Wiele osób Poważnych odnajduje swoje miejsce w służbie cywilnej czy administracji, ale sprawdzają się też w takich zawodach jak reporter, naukowiec, księgowy, prawnik czy lekarz. Dla Realistów szklanka jest zawsze do połowy pusta. W większości są trzeźwi i mało spontaniczni. Charakterystyczny dla nich smutek jest głęboko zakorzeniony i nie jest żadną pozą. Nie potrafią dodawać sobie otuchy iluzjami. Irytacja jest ich chlebem powszednim. Przejawiają charakterystyczny pesymizm, choć od czasu do czasu są zdolni do wzlotów emocjonalnych. Dla nich najlepszym lekarstwem jest sama rzeczywistość. W związkach są lojalni, godni zaufania i obliczalni w zachowaniach. Szczerze angażują się w długotrwałe relacje. Oskarżeni o brak taktu, cierpią. Są silnie uzależnieni od bliskiej osoby, nawet jeśli nie potrafią wyrażać uczuć. Nie znoszą, gdy ktoś żąda, by się zmienili, dostrzegli jasną stronę życia. Ale być Poważnym, wcale nie znaczy być nieszczęśliwym.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze