Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Współczucie dla siebie – ćwiczenie

Współczucie dla siebie - ćwiczenie
123rf
6 lipca 2017 in Zrozumieć siebie by redakcja-2
Uczucia, które mamy dla siebie i umiemy się z nimi skontaktować, czynią nasze życie bardziej sensownym i dobrym. Jak w pośpiechu dnia codziennego zrobić coś pięknego wyłącznie dla siebie?

Kiedy spotyka nas jakaś trudność, przykrość lub dosyć mamy życia w pośpiechu i stresie, uzdrowić nas może nawyk okazywania sobie współczucia. Pamiętasz, jak byłaś mała i stłukłaś sobie kolano lub dostałaś złą ocenę, a babcia lub mama pocieszyły cię przytuleniem. Albo ktoś ci powiedział – wszystko dobrze, to minie, niezależnie od wszystkiego, jesteś wspaniała, kocham cię. Możesz sama podarować sobie taki prezent. Bez takich chwil narażeni jesteśmy na negatywne skutki stresu, takie jak depresja czy lęki. Lepiej im zapobiegać, na przykład prostym ćwiczeniem współczucia dla siebie. Ono zmieni nasze położenie o 180 stopni. Z bólu czy lęku przeniesie nas do strefy miłości, gdzie panuje pełne poczucie bezpieczeństwa i akceptacji życia. Tam nie ma oczekiwań i osądzania. Tam jesteś, jaka jesteś.

1. Zapewnij sobie kilka chwil w samotności i w spokoju. Usiądź wygodnie i połóż swoją prawą dłoń na sercu.
2. Weź kilka głębokich oddechów, czując jak unosi się twoja klatka piersiowa.
3. Poczuj jak bije twoje serce.
4. Poczuj połączenie z nim. Pozwól sobie na wzruszenie. Pozostań ze swym sercem, dopóki nie odczujesz spokoju.

Ćwiczenie pochodzi z książki Elisha Goldstaina, The Now Effect: How a Mindful Moment Can Change the Rest of Your Life

Możesz obudzić swoje serce – wywiad z Tomem de Winterem – TUTAJ


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI