„Zapanuj nad gniewem” – fragmenty książki

wydawnictwo eSPe

Marcy jest osobą o dwóch twarzach. Lubiana przez przyjaciół oraz kolegów i koleżanki z pracy, od wielu lat pozostająca w związku małżeńskim z Frankiem, ma również swoją ciemną stronę.
Dopóki jej dwójka dzieci wychodzi do szkoły bez marudzenia, na drogach nie ma korków, a osoby wokół niej robią to, co miały zrobić, szybko i sprawnie, wszystko jest w najlepszym porządku. Problem zaczyna się wtedy, gdy ludzie nie zachowują się zgodnie z jej oczekiwaniami, co zdarza się często. Wówczas Marcy wpada w szał, robi awanturę i rzuca wyzwiskami, przez co coraz więcej osób jej unika. Ostatnio w pracy przybyło jej obowiązków, a ataki złości zaczynają jej przeszkadzać nawet w kontakcie z ludźmi, którzy jej najbardziej sprzyjają. Kiedy ktoś wypomina jej ostatni wybuch, Marcy przybiera postawę obronną: „Nie widzicie, że jestem ostatnio bardzo zestresowana? Musicie to zrozumieć”.

[Kliknij aby zamówić książkę z rabatem i rozwiązać test: www.twojeporadniki.pl]

Samuel denerwuje się równie często jak Marcy, ale swój gniew wyraża inaczej niż ona. Nie krzyczy, nie robi awantur, lecz na całe godziny, a nawet dni zamyka się w sobie i unika kontaktu z ludźmi. Koleżanka z pracy opisała jego zachowanie jako bierną agresję. Objawia się ona tym, że Samuel nie wykonuje niektórych swoich obowiązków, ponieważ uważa, iż strategia przyjęta przez firmę jest błędna – mimo to nie chce przyznać, że jego zaniedbania są celowe. Narzeczona Samuela wie, kiedy dopada go zły humor, bo wtedy mężczyzna wcześniej kładzie się spać – ma to być dla niej czymś w rodzaju kary. Kiedy zaś ona skarży się na jego zachowanie, on odgryza się złośliwościami w rodzaju: „Jesteś przewrażliwiona”. Bardziej pasywna i mniej bezpośrednia postawa gniewającego się Samuela jest frustrująca dla jego otoczenia, ale ponieważ nigdy „nie traci” panowania nad sobą, uważa, że jego zachowanie jest jak najbardziej w porządku. Jednak osoby, które mają z nim do czynienia na co dzień, nie zgodziłyby się z tym twierdzeniem.

Jakie cechy wspólne mają Marcy i Samuel? W ich życiu codziennym na stałe zagościł gniew, choć oboje wyrażają go w zasadniczo odmienny sposób. Ludzie, z którymi wchodzą w kontakty, zaczynają się uskarżać na ich zachowanie. Oni sami jednak uważają, że ten temat nie zasługuje na szczególną uwagę. Nie dostrzegają żadnego problemu, a jeśli już, to na pewno nie leży on po ich stronie.