1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. 5 podobieństw pomiędzy pierwszą randką a rozmową o pracę

5 podobieństw pomiędzy pierwszą randką a rozmową o pracę

fot.123rf
fot.123rf
Zastanawiasz się, co może łączyć pierwszą randkę z rozmową o pracę? Jak się okazuje, całkiem sporo. Podstawowym, najistotniejszym podobieństwem jest to, że w obu przypadkach próbujesz zająć wolne miejsce: czy to w firmie, na konkretnym stanowisku, czy to u boku interesującego kandydata na partnera. Aby odnieść sukces, musisz się dobrze zaprezentować: lepiej, niż inni! Może więc warto do pierwszej randki przygotować się trochę jak do rozmowy o pracę?

  1. Etap poszukiwań
Podobieństwa pomiędzy pierwszą randką a rozmową o pracę można zauważyć już na etapie ich poszukiwań. Kiedyś pracy lub drugiej połówki szukało się najczęściej w ogłoszeniach zamieszczanych w prasie. Dzisiaj jest to przede wszystkim Internet, który stanowi nieocenione źródło różnego rodzaju ogłoszeń, w tym także tych dotyczących zatrudnienia i poszukiwania partnera. W obu przypadkach poszukiwania mogą okazać się czasochłonne: minie sporo dni lub tygodni, zanim znajdziesz „idealne ogłoszenie”. Gdy już się jednak trafi, podekscytowany nawiążesz kontakt w nadziei, że i druga strona okaże się zainteresowana.
  1. Punktualność
Zdarzyło Ci się czekać na spotkanie, ponieważ druga osoba się spóźniała? Jeśli tak, musisz przyznać, że nie jest to miłe uczucie. Osoba, która czeka, czuje, że jest lekceważona, druga strona nie szanuje jej czasu. Spóźnienie jest bardzo źle widziane, zarówno przez potencjalnego pracodawcę, z którym umówiłeś się na rozmowę, jak i kandydata na partnera. Jeśli pojawisz się na miejscu po umówionym czasie, zrobisz wrażenie osoby mało odpowiedzialnej i słabo zorganizowanej, takiej, która nie potrafiła dobrze określić czasu potrzebnego do tego, aby dotrzeć punktualnie na miejsce. Oczywiście zdarzają się wypadki losowe, które uniemożliwiają przybycie na miejsce o czasie, jednak najczęściej to nie one są powodem spóźnienia. Niepunktualność wynika przede wszystkim ze złego oszacowania czasu potrzebnego na dotarcie. Jeśli zaplanujesz, ile zajmie Ci przybycie na miejsce, biorąc pod uwagę również tzw. przypadki losowe, jak np. korki, awarie środków transportu, dotrzesz na czas, zdobywając tym samym pierwszy punkt w ważnym starciu o sympatię drugiej strony.
  1. Odpowiednia prezentacja
Pewny uścisk dłoni połączony z uśmiechem i krótkim przedstawieniem swojej osoby zrobi dobre wrażenie, zarówno na potencjalnym pracodawcy, jak i partnerze. Pamiętaj, że zależy ono nie tylko od tego, co tego dnia masz na sobie, ale również od postawy, jaką prezentujesz. Zarówno rozmowa o pracę, jak i pierwsza randka, są stresujące, staraj się jednak zachowywać w miarę naturalnie. Uśmiechaj się, podtrzymuj kontakt wzrokowy – pokażesz tym, że jesteś zainteresowany i rozmówcą, i tym, co ma do powiedzenia.
  1. Ostrożne dobieranie tematów i słów
Idąc na rozmowę o pracę, zawsze przygotowujesz się do spotkania. Czytasz na temat firmy, do której się udajesz, sprawdzasz listę obowiązków na stanowisku, o jakie się ubiegasz – słowem, chcesz zabłysnąć przed rekruterem wiedzą i przygotowaniem. Tak samo powinieneś podejść do pierwszej randki. Przygotuj się, poczytaj o tym, co się akurat dzieje. Dzięki temu nie zabraknie Ci zagadnień do poruszenia, a partner odbierze Cię jako interesującą osobę, która jest ciekawa świata i ma coś do powiedzenia. Inicjując rozmowę na konkretny temat, staraj się nie zaczynać jej od zdania typu: „Według mnie…”. Zamiast tego stawiaj pytania, jak: „Co sądzisz o…?”. Ludzie z reguły lubią mówić o sobie, bardziej interesuje ich dzielenie się swoimi spostrzeżeniami, niż słuchanie opinii innych, dlatego stawiając pytania, zrobisz wrażenie zainteresowanego i… dasz się wygadać tej drugiej stronie.

Podejmując rozmowę, dwa razy zastanów się, zanim sięgniesz po jakiś temat. Kwestie związane z polityką czy religią nie powinny być poruszane podczas pierwszego spotkania, czy to o pracę, czy na randce.

Co zrobić z zagadnieniem dotyczącym byłych relacji? Cóż, jeśli padnie o nie pytanie, od odpowiedzi nie powinno się wykręcać. Nie mów jednak źle o byłych partnerach. Tak, jak podczas rozmowy o pracę nie krytykujesz poprzedniego pracodawcy, również w trakcie randki daruj sobie złośliwe komentarze na temat swoich byłych.

  1. Czekanie na telefon
W obu przypadkach, jeśli spotkanie Ci się spodobało, będziesz mieć nadzieję na ciąg dalszy. Wrócisz do domu i… zaczniesz czekać na kontakt z tej drugiej strony. Kontakt, który zaowocuje kolejnym spotkaniem. Jeżeli jesteś mężczyzną, lub odważną kobietą, która lubi brać sprawy w swoje ręce, możesz zdecydować się wykonać pierwszy krok i zadzwonić do „swojej randki”.

Więcej na temat szukania miłości na portalach randkowych można przeczytać na stronie

Zapraszamy do lektury artykułu

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze